banner joga

Filozofie jógy

Brahmačárja neboli zdrženlivost

V pořadí čtvrtá jama je brahmačárja, která do češtiny bývá překládána jako pohlavní zdrženlivost. Vysvětlovat tuto morální zásadu Paťandžaliho rádžajógy jako prostý celibát je ovšem docela zjednodušující a hlavně zavádějící.

 

 

Číst dál...

Astéja neboli nekradení

Další z morálních zákazů či doporučení prvního stupně Patandžaliho systému, neboli rádžajógy, je astéja čili nekradení. I tato jama je daleko hlubší než pouze kradení cizího majetku.

 

 

Číst dál...

Satja neboli nelhaní

Satja je jednou z jam, neboli "příkazů" osmistupňové rádžajógy. Překládáme ji jako nelhaní nebo pravdivost. Podobně jako jiné morální zásady prvního stupně rádžajógy, i satja se vztahuje jak na naše okolí, tak na nás samé.

 

Číst dál...

Ahinsa neboli nenásilí

Jóga není pouze o fyzickém cvičení. Existuje celá řada cest jógy. Jedna z nich, tzv. královská cesta neboli rádžajóga, má ve svém osmistupňovém žebříčku ásany až na třetím místě. Na prvním má jamu neboli pět morálních zákazů, tedy to, čeho bychom se měli vyvarovat. Ahinsa bývá z této pětice řazená na první místo.

 

Číst dál...

Pochybnosti i naděje ve všech fázích Bytí

Dvě miminka v bříšku si povídají o životě a jaký by život mohl být mimo dělohu...Co je potom? Je to konec nebo začátek? Jak je vidět, tyto otázky nás provázejí ve všech fázích Bytí :-)

Číst dál...

Mantra vnitřní cesty – Óm mani padme hum

Mantra tibetského buddhismu, která nám sprostředkovává ten nejvyšší prožitek Bytí. K recitování mantry není potřeba nějakého zasvěcení, její blahodárný účinek je určen pro všechny cítící bytosti.

Číst dál...

Příběh o muži, který měl čtyři manželky

V Agama sutě, což je jedna z prvních sbírek Buddových rozprav, nacházíme příběh o karmě jednoho muže, který měl čtyři manželky. Pojďme se z něj poučit.

Číst dál...

Čtyři vznešené pravdy jako základ Buddhova učení

Jejich znalost a pochopení je klíčem k duchovnímu rozvoji a ukončení utrpení. Jejich jednoduchost a logika otevírá nekonečný potenciál lidského zrození. Seznamte se s nimi.

Číst dál...

Peklo a ráj Buddhistů a co je to vlastně ta „karma".

„Moudrý člověk si vytvoří své nebe kdekoliv, stejně jako si hlupák tvoří své peklo." Buddhistický koncept nebe a pekla je zcela odlišný od náboženských konceptů.

Číst dál...

"8 cest jógy k vrcholu lidské zkušenosti"

Fyzická praxe není o nic méně důležitá, než duchovní praxe a to samé platí i naopak. Jóga má mnoho cest (pádah), které do detailu popsal Pataňdžali, velký mudrc a myslitel. Z jeho Jóga Súter (vyjádření/pravidel) vznikla různá odvětví jógy, mimo jiné Hatha jóga (pozice těla), Džňána jóga (Jóga vědění), Dhjána jóga (Jóga meditace) a další. Jóga je jeden ze systémů indické filosofie a podle této filosofie přináší způsob, jak zažít tu nejzazší realitu. Právě proto je "osm stupňů jógy" praktickým návodem pro ty, kteří chtějí poznat podstatu života a způsob, jak člověk může dosáhnout vrcholu lidské zkušenosti.

Číst dál...