Filozofie jógy
Sauča neboli čistota

Sauča uvozuje druhý stupeň rádžajógy - nijamu. Tak jako první stupeň (jama) je v češtině překládán jako "zákazy", nijama bývá označována jako "příkazy". Jedná se o doporučení, která zlepší náš život. Sauča je tedy čistota a to nejen těla, ale i našich slov, myšlenek či skutků.
Aparigraha neboli nežádostivost

Ovládnutí touhy vlastnit, odstranění chtivosti a sobectví, neulpívání, to je aparigraha, jedna z pěti jam, prvního stupně rádžajógy.
Brahmačárja neboli zdrženlivost

V pořadí čtvrtá jama je brahmačárja, která do češtiny bývá překládána jako pohlavní zdrženlivost. Vysvětlovat tuto morální zásadu Paťandžaliho rádžajógy jako prostý celibát je ovšem docela zjednodušující a hlavně zavádějící.
Astéja neboli nekradení

Další z morálních zákazů či doporučení prvního stupně Patandžaliho systému, neboli rádžajógy, je astéja čili nekradení. I tato jama je daleko hlubší než pouze kradení cizího majetku.
Satja neboli nelhaní

Satja je jednou z jam, neboli "příkazů" osmistupňové rádžajógy. Překládáme ji jako nelhaní nebo pravdivost. Podobně jako jiné morální zásady prvního stupně rádžajógy, i satja se vztahuje jak na naše okolí, tak na nás samé.
Ahinsa neboli nenásilí

Jóga není pouze o fyzickém cvičení. Existuje celá řada cest jógy. Jedna z nich, tzv. královská cesta neboli rádžajóga, má ve svém osmistupňovém žebříčku ásany až na třetím místě. Na prvním má jamu neboli pět morálních zákazů, tedy to, čeho bychom se měli vyvarovat. Ahinsa bývá z této pětice řazená na první místo.
Pochybnosti i naděje ve všech fázích Bytí
Mantra vnitřní cesty – Óm mani padme hum
Příběh o muži, který měl čtyři manželky
Čtyři vznešené pravdy jako základ Buddhova učení
Další informace
"jóga je cestou k sobě,
cestou ke štěstí."