Nový začátek

V novém roce už se nemusíte porušenými předsevzetími a nesplněnými cíli. Zkuste tyto 3 jednoduché praktiky k svěžímu startu a objevení nových možností.  

Stává se to. Navzdory nejlepším úmyslům se místo spaní hodiny potulujete po internetu, v čase vyhrazeném na cvičení klábosíte na chatu nebo zhltnete půllitr zmrzliny, i když jste dostatečně najezení. Pokud jste během cvičení jógy dospěli k nějakému sebeuvědomění, pravděpodobně už víte, které chování vám neprospívá, a upřímně si přejete, abyste se mu vyhnuli. Takže to může být frustrující, pokud se přistihnete, že zase sklouzáváte ke starým zvykům.

Jóga naštěstí nabízí citlivý přístup k provádění změn. Začněte tím, že stanovíte cíl - tedy změnit nezdravé návyky, a na něm aktivně pracujte, aniž byste sami sebe soudili, když proces trvá déle nebo je méně dokonalý, než byste chtěli. Pokud opět sklouznete ke starému zvyku, nebuďte ze sebe zklamaní a nemějte na sebe zlost, ale rozhodněte se prostě začít znovu. Zde jsou tři způsoby, jak využít jógy a vydat se na transformační cestu, která by mohla změnit vaše chování (a váš život) způsobem mnohem velkolepějším, než si umíte vůbec představit.

Dostaňte se do plného rozkvětu

Pomocí spojení s autentickým já při meditaci můžete identifikovat své nejvyšší cíle a vyvinout větší povědomí o tom, jak vaše každodenní činnost může nejlépe pomáhat naplnění vašich cílů. Prostřednictvím květinové meditace, jejíž popis následuje, můžete také vytvořit více pozitivní stav mysli.

Určitě jste si všimli, že zatímco se soustředíte na to, abyste se identifikovali s krásou květu, je nemožné cítit nervozitu nebo strach ze svých nedostatků. Místo toho možná zjistíte, že jste se z meditace vynořili s pocitem spokojenosti a pohody. Zkuste to po dobu jednoho měsíce, 10 minut denně, a sledujte, jak vám to pomáhá vidět sebe samé – a chování , které se snažíte změnit – novým způsobem.

  1. Umístěte jednu květinu ve váze na vašem oltáři nebo na stole – kdekoliv se s ní dá strávit nerušeně trochu času. Pozorujte květinu, všímejte si barvy a struktury okvětních lístků a pohybuje se ve svém vědomí od okrajů okvětních plátků směrem ke středu květu – stále prohlubujte koncentraci.
  2. Nyní rozšiřte svou vizi a vezměte květ jako celek. Pokud se vaše mysl zatoulá, jemně ji přiveďte zpět ke květu. V jazyce jógy se tomu říká Dharana, nebo-li jednobodová koncentrace, která zpomaluje proces myšlení a dláždí cestu k meditativním stavu mysli.
  3. Když znáte nazpaměť každý detail, jemně zavřete oči a nasměrujte svou pozornost na své srdce. Představte si květinu tam, žijící uvnitř vás – symbol vaší vnitřní krásy, který z vás stále vyzařuje. To je Dhyaba, nebo-li meditace – vynikající stav klidu, ve kterém mysl vytváří několik myšlenek nebo vůbec žádné.
  4. Po několika minutách upusťte obraz květiny a jednoduše své vědomí nechte spočinou na srdečním centru.


Jóga nás učí, že když jsme připojeni k srdečnímu centru, vašemu pravému já, budete mít jasnější představu, můžete lépe rozhodovat a méně trpíte. Pokud budete cvičit tuto meditaci pravidelně, možná zjistíte, že nezdravé chování se stane méně atraktivní, protože nerezonuje s moudrostí vašeho pravého já.

Tento nově objevený vztah může být útočištěm, když se budete muset obrátit do svého nitra a zhodnotit vaši činnost. Pokud potřebujete pokyny, stačí se zeptat sami sebe: Co by sloužilo zájmům mého pravého já? A pak tíhnout k myšlení a jednání, které nejlépe podpoří vaše cíle.

Proklestěte si novou cestu

Když přistihnete, že praktikujete nezdravé chování – lehkomyslně utrácíte peníze, zhltnete krabici sušenek, popichujete svého milence, aby se změnil, nebo ignorujete vaše děti – zkuste praxi Pratipaksha bhavana, typ kognitivní transformace, která může fungovat jako tlačítko reset. Tento termín pochází přímo z jógy Sutra a může být přeložen jako "když se objevují obstrukční myšlenky, začněte trénovat jejich opak." Jinými slovy, když se ocitnete v obklíčení negativních myšlenek a chování, můžete se zastavit a kultivovat opačné myšlenky, pocity a chování.

Tento jednoduchý postup vám může pomoci pomalu získat kontrolu nad vaší myslí tím, že ji vede pryč od negativních myšlenek a chování k těm, které jsou v souladu s vašimi nejvyššími ideály. Pratipaksha bhavana můžete praktikovat pomocí následujících čtyř kroků, kdykoli si uvědomíte, jste podlehli zlozvyku. To vám dá nový pohled, takže můžete jednat moudře, spíše než reagovat podvědomě se starým modelem chování.

  1. Zhluboka se nadechněte a pojmenujte problém. Přiznejte sami sobě: "Ano, křičel jsem na své dítě; snědla jsem sakumprásk pytel sušenek; postrádal jsem soucit pro svého kolegu." Pouze tehdy, když jste si vědomi svých chyb, si můžete vybrat jiné myšlenky a průběh akce.
  2. Připomeňte si, že je v pořádku dělat chyby. Váš vnitřní kritik by mohl reagovat na vaše chování s sebeodsuzováním, skleslostí nebo studem. Tento postoj ale můžete přeformulovat přijetím postoje milosrdenství vůči sobě.
  3. Vyjádřete vděčnost sobě samým za to, že si uvědomujete nepříjemné vlivy, které na vás nezdravé chování má. Buďte vděční, že chcete pozitivní změnu a že jste se rozhodli být solidární k sobě i ostatním.
  4. Nakonec nechte vaši touhu vytvořit lepší návyky, které vedou životní sílu směrem k myšlení a jednání, které vám skutečně prospívá. Následně vyberte další kroky ke zlepšení. Můžete se například omluvit vašemu dítěti, sáček čipsů nahradit jablkem nebo pozitivně ohodnotit svého spolupracovníka.

Pokud použijete tento mentální kontrolní seznam pravidelně, možná zjistíte, že jsou vaše pozitivní návyky silnější a ty negativní začnou odumírat. Začnete vidět vzorce chování, které poškozují vaši bytost, a budete mít možnost lépe se rozhodovat.

Prostě dýchejte

Další skvělý způsob, jak odstartovat nový začátek, když jste na pokraji špatného chování, je cvičit Pranayama (dechovou kontrolu). Až budete příště podráždění a budete ztrácet klidnou mysl, zkuste si dát dvouminutový time-out. Začněte s 12 plnými, hlubokými nádechy, nechte svou mysl odpočinout v přirozeném rytmu každého nádechu a výdechu. Všimněte si, jak každý nádech vytváří pocit expanze a jak každý výdech vytváří mírné kontrakce v pupečním centru. Dovedou vás k osobní síle.

Pokud máte další čtyři minuty, zkuste jogínské dýchání, které prohlubuje výdech, vašemu tělu a mysli dodá pocit uvolněného vědomí, takže můžete posunout své vědomí od rozptýlení do pozoru, od stresu ke klidu. Dýchejte zhluboka několikrát, pak postupujte takto – každý krok opakujte třikrát, než přejdete k dalšímu.

  1. Nadechněte se na 6 dob a vydechněte také na 6, čímž se mysl přesune do přítomného okamžiku.
  2. Nadechněte se na 6 a na 3 zadržte dech. Pak vydechněte na 6 a udržet dech na 3. Zadržení dechu má povznášející, vitalizující účinek na mysl.
  3. Nadechněte se na 6 a zadržte dech na 3. Vydechněte na 9 a zadržte dech na počet 3. Rozšířený výdech aktivuje parasympatickou nervovou soustavu.
  4. Nadechněte se na 6 a vydechněte na 9. S každým výdechem jemně zpevňujte břicho a vychutnejte si jeho uzemňující, posilující účinky.


Protože tato dechová cvičení aktivují pupeční, středové centrum těla, pomohou vám soustředit se na váš osobní výkon a vytvořit klidný, jasný stav mysli. Budete pak snáze překonat pokušení nezdravého chování a začít žít lepší život. Bude dobrý rok, ne?


Autorka: Mirka Scalco Kraftsow