Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Cvičení ásan jako duchovní praxe

Jóga je na Západě vnímána zejména skrze cvičení jógových pozic, tzv. ásan. Často jsou popisovány jejich účinky na fyzické tělo, o jejich hlubším významu, o vlivu na psychiku, práci s enegií a rozvoji plného vědomí se často nedozvíme, a tak se praxe jógy omezí na pouhé fyzické cvičení.

 

Ásany jsou součástí zejména hathajógy, která má za cíl pracovat s jemnými energiemi a nastolit jejich rovnováhu (ha je sluneční energie, tha lunární). Praxe ásan je podle tohoto systému zaměřená na práci s pránou, na pročištění energetických kanálků (nádí) a center (čakry). To, že tato praxe působí také na fyzické tělo, je dáno propojeností našich obalů, nelze ale zůstat pouze u svalů a kloubů, ásany působí na celé hrubohmotné tělo (viz článek Skladba člověka).

Jóga je cvičení nejen fyzické, ale také mentální. S hlubšími aspekty jógy se na běžných lekcích nebo v knihách bohužel nesetkáme, což je přirozené, protože velcí mistři měli kolem sebe vždy jen několik žáků, kterým učení předávali, nikdy nebylo určeno pro širokou veřejnost. Přesto můžeme z jógy čerpat více, nezůstávat pouze u povrchního cvičení, záleží jenom na našem přístupu.

Pokud chceme do jednotlivých ásan proniknout hlouběji, je vhodnější méně dynamická praxe. V pozicích lze zůstávat i několik minut. Důležitá je plná pozornost a vnímání toho, co se v nás děje, vědomé uvolnění se v pozici, volný dech, postupně lze svoji pozornost vést na čakru, která je s danou ásanou spojená. Praxe by měla být pravidelná, ideálně každodenní a nikdy nezapomínejme na závěrečnou integrující relaxaci.

Další informace

"jóga je cestou k sobě,
cestou ke štěstí."

Přehled kurzů