Články

Život s jógou

Meditace v chůzi a meditace vsedě

Když lidé mluví o meditaci, nejčastěji se jim vybaví obraz jogína sedícího v pozici lotosového květu – v jeskyni nebo pod stromem. Nicméně Buddhova promluva o uvědomění – Satipatthána Sutta – zahrnuje nejrůznější činnosti. Pochopení nebo osvícení může stejně dobře vzniknout i v jiných pozicích. Buddhův osobní sluha, ctihodný Anand, dosáhl osvícení v poloze vleže, potom co celou noc praktikoval meditaci při chůzi.
Číst více…

Život s jógou

"8 cest jógy k vrcholu lidské zkušenosti"

Fyzická praxe není o nic méně důležitá, než duchovní praxe a to samé platí i naopak. Jóga má mnoho cest (pádah), které do detailu popsal Pataňdžali, velký mudrc a myslitel. Z jeho Jóga Súter (vyjádření/pravidel) vznikla různá odvětví jógy, mimo jiné Hatha jóga (pozice těla), Džňána jóga (Jóga vědění), Dhjána jóga (Jóga meditace) a další. Jóga je jeden ze systémů indické filosofie a podle této filosofie přináší způsob, jak zažít tu nejzazší realitu. Právě proto je "osm stupňů jógy" praktickým návodem pro ty, kteří chtějí poznat podstatu života a způsob, jak člověk může dosáhnout vrcholu lidské zkušenosti.
Číst více…

Život s jógou

Zkuste těchto 10 maličkostí, díky kterým se budete okamžitě cítit lépe

Pokud každý věnuje trochu úsilí tomu, aby se svět stal lepším místem, stane se opravdu lepším místem. Pokud se všichni budou trochu více usmívat, otevírat dveře cizincům a pomáhat udržovat životní prostředí čisté, budeme žít v jasnějším a přátelštějším světě. Následující věci jsou maličkosti, ale společně mohou změnit svět. Udělejte hned dneska dvě nebo více takových maličkostí a uvidíte, jak se vaše vnímání světa kolem vás změní.
Číst více…

Život s jógou

7 nutričních nedostatků, které způsobují deprese a poruchy nálad

Deprese a poruchy nálady jsou dnes zničujícím zdravotním problémem. Když s ním jdete za svým lékařem, pravděpodobně odejdete s předpisem na některý z populárních druhů antidepresiv. Většina lékařů nezkoumá nutriční či metabolické nedostatky, které mohou být "skutečnou příčinou" deprese. Pacienti nemají tušení, proč se cítí tak hrozně, nebo kde začít hledat odpověď. Očekávají, že řešení za ně najde lékař. Nejjednodušší cestou jsou léky, které ale mají spousty vedlejších účinků.
Číst více…

Život s jógou

Lidské tělo jako mini-vesmír

Jsme kompaktní vesmír obdařený rukama a nohama, abychom mohli chodit a držet se lásky. Jsme poslové myšlenek přenášejících naše zkušenosti ke zdroji, který všemu dává energii. Naše mozky jsou láskyplně obklopené vodou, která je prostředníkem pro přenos informací, stejně jako jsme byli v objetí tekutiny v děloze naší matky. Neustále dáváme a přijímáme energii z našich myšlenek, které proudí z různých oblastí naší nádherné hlavy.
Číst více…

Život s jógou

Karmajóga v našem každodenním životě

Karmajóga tvoří spolu s rádžajógou, bhaktijógou a džňánajógou čtyři hlavní cesty jógy ( viz.................). Je to cesta, kde nenajdete žádné ásany, mantry, studium starých textů, ale pouze a jenom činy a svůj přístup k tomu, co a jak konáme. Tak se může zdát, že to snad jóga ani není, ale opak je pravdou. Je to jedna z hlavních cest, která může být součástí jakékoliv jiné cesty jógy. Cíl má stejný, jako všechny ostatní - dojít jednoty se sebou samým.
Číst více…

Život s jógou

Jak vám jóga pomůže přežít opravdu špatný den

Dneska jsem jeden z takových hodně nepříjemných dnů prožila. Po probuzení jsem se cítila výborně a plná sil jsem přivítala nový den. Ráno jsem vezla synovce na letní tábor, a i přes to jsem se dokázala dostat do práce na čas. Začala jsem odpovídat na e-maily a řešila s klienty jejich plány na léto (pracuji mimo jiné v cestovní agentuře). Během práce jsem si pohvizdovala a počítala s tím, že tohle bude jen další normální den. Mýlila jsem se.
Číst více…

Ostatní

Citáty od Buddhy, které projasní váš den.

Siddharta Gautama stál při vzniku Buddhismu v Indii. Žil někdy mezi 6. a 4. stoletím před Kristem. Slovo "Buddha" zmená probuzený nebo osvícený a také označuje první probuzenou osobu ve své době. Siddharta Gautama je právem považován za nejvyššího z probuzených a těchto pár citátů do dokládá:"Tajemství zdravého těla a mysli nespočívá v truchlení nad minulostí ani ve strachu o budoucnost, ale ve vědomém a plném prožitku přítomnosti.""Ty, tak jako nikdo jiný v celém vesmíru, si zasloužíš svoji lásku a přívětivost.""Kolik svatých slov jste přečetli, kolik svatých slov jste vyřkli, co však zmohou když podle nich nejednáte.""Není nic horšího než pochybnosti. Pochybnosti rozdělují lidi. Je to jed, který rozloží přátelství a rozbíjí vztahy. Je jako trn, který dráždí a bolí. Je jako meč, který zabíjí.""Můžete ztratit jen to, k čemu jste připoutáni.""Mír pramení z vnitřku. Nehledejte ho mimo sebe.""Můžete prohledat celý vesmír ve snaze najít někoho, kdo si zaslouží vaši lásku víc než vy samotní, nikoho takotého však nenajdete.""Nevěřte ničemu jen proto, že jste to slyšeli. Nevěřte ničemu jen proto, že to říká mnoho lidí. Nevěřte ničemu jen proto, že jste to četli ve svatých knihách. Nevěřte ničemu jen proto, že to řekli vaši učitelé. Nevěřte tradicím jen proto, že jsou drženy po mnoho generací. Po důkladném pozorování a analýze, poté, co jste zjistili, že něco odpovídá důvodu a vede k dobru a prospěchujedlotlivce a všech, poté to přijměte a žijte dle toho."
Číst více…

Život s jógou

4 zkušenosti z jógy, které vám pomohou v pracovním životě

Jóga a pracovní život k sobě nemají tak daleko, jak se může zdát. Většinu dní jsem v neustálém spěchu. Spěchám, abych splnila požadavky svých klientů. Spěchám, abych vyřídila zakázky s napjatými termíny. Spěchám z jedné schůzky na další. Takže moje úterní regenerační lekce jógy jsou vítaným úprkem z dennodenní dřiny v korporátním světě. Přestože čas strávený na mé podložce je na míle vzdálený hluku profesního prostředí, mnoho věcí a vědomostí ze cvičení jsem do svého pracovního života přejala.
Číst více…

Praxe jógy

5 nejstrašidelnějších předsudků o józe

V loňském roce bylo centrem diskuze mnoho věcí, kterých se lidé na józe nejvíce bojí. Myslím, že je to dobrá věc. Pokud mě jóga naučila něco o strachu, tak to, že realita obvykle není tak hrozná, jako to, jak si ji představuji v mysli. Čím častěji například cvičím stojku, tím méně se jí bojím. Myslím, že totéž platí i pro cvičení jako celek. Čím více se konfrontujeme s věcmi, které by nás mohly vyděsit a odradit od cvičení jógy, tím více budeme poznávat, co jóga doopravdy je: individuální trénink, který může být upraven tak, aby pomáhal lidem ve všech oblastech života.
Číst více…

Život s jógou

3 pozice, které vám pomohou milovat vaše tělo

Jaro se přehouplo přes svou polovinu, teploty jdou nahoru a je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolené a další radovánky. Také to znamená, že blíží doba (pro mnohé z nás stresující), kdy se letos poprvé ukážeme v plavkách :-). Cítíte se dobře, protože jste celou zimu trénovali svá teď už pružná, zpevněná a útlá těla? Skvělé! Pokud byste se však v tomto krásném období chtěli cítit ještě lépe, doporučujeme tyhle tři pozice:
Číst více…

Život s jógou

Lepší než káva

Každý den děláme rozhodnutí, která ovlivňují to, jestli naše tělo zůstane zdravé a silné. Pomocí zdraví posilujících zvyků a praktik můžeme podporovat stav bytí a cítit se ještě lépe než jen „dobře". Své blaho máme pouze ve svých rukách.Každý z nás se musí rozhodnout, jaké zvyky a praktiky jsou pro něj nejvhodnější s ohledem na požadované výsledky a aktuální podmínky. Nicméně existují některé postupy, které fungují na většinu lidí a pomáhají jim vytvořit šťastný a zdravý život, a to jak fyzicky, tak psychicky.
Číst více…

Život s jógou

Jak poznáte špatného učitele jógy?

Před tím, než se vrhnu na vyjmenování věcí, které by dobrý učitel jógy neměl dělat, mi dovolte říci toto: My všichni jsme lidé. A já opravdu věřím, že většina lidí – a většina učitelů jógy – má ty nejlepší úmysly. Učitelé jógy, stejně jako všichni ostatní, mají někdy špatný den. A i ti největší učitelé musí začít jako nezkušení, začínající učitelé, kteří zjišťují, jak na to. Takže jen to, že váš učitel má jednu nebo dvě z následujících negativních vlastností, neznamená, že vás něco nemůže naučit.
Číst více…

Život s jógou

7 věcí, na které si vzpomenout, když se všechno pokazí

„Nejlepší cesta ven je vždy skrz. " - Robert Frost „Dnes sedím na svém nemocničním lůžku a čekám na odstranění obou prsů. Ale zvláštním způsobem se cítím šťastná. Až do teď jsem neměla žádné zdravotní problémy. Jsem 69letá žena v poslední místnosti na konci chodby před začátek dětského oddělení nemocnice. Během posledních několika hodin jsem pozorovala desítky pacientů s rakovinou převážených na kolečkovém křesle či nemocničním lůžku. Žádný z těchto pacientů nebyl starší než 17 let. "
Číst více…

Život s jógou

Pět způsobů, jak začlenit jógu do rušného pracovního dne

Všichni chceme zůstat fit a flexibilní, klidní, pohodoví a bez starostí. Jedním ze způsobů, jak to udělat, je začlenit jógu do vašeho pracovního dne. Místo přemýšlení o ranní nebo večerní hodině jógy jako jediném způsobu, jak začlenit jógu do vašeho denního programu, ji můžete dělat v malých krocích po celý den. Zde je pět způsobů, jak praktikovat jógu celý den, každý den, i když jste zaneprázdněni:
Číst více…

Život s jógou

Sledujte své návyky

Posledních pár dnů útočí na svůj odraz v okně mé kanceláře drozd. Znovu a znovu se agresivně vrhá proti sklu. Sice se mi ho občas daří zahnat, ale o několik hodin později se vrátí. Jeden z mých studentů mi navrhl, abych si význam drozda vygooglovala. Zdá se, že je považován za předzvěst jara a symbol změny. To je ironické, protože tento pták nemění své chování. I když mu jeho dnes již obvyklá aktivita tolik škodí.
Číst více…

Život s jógou

5 důvodů, proč cvičit pránájámu

Všichni víme, že dýchání je důležitou součástí každého cvičení jógy, a většina druhů do cvičení dech tím či oním způsobem zapojuje. Ale i když je dech tak důležitý, mnozí cvičenci na pránájámu a další speciální dechová cvičení kladou jen malý důraz. A já jsem dělala to samé. Sem tam jsem na začátku či konci hodiny praktikovala několik kol kapalabháti (dech zářící lebky) nebo nádí šódhany (dýchání střídavě pravou a levou nosní dírkou).
Číst více…

Život s jógou

Pečujte o sebe - vaši blízcí to ocení

Jak často říkáme, že nemáme čas? Jak často to slyšíme od druhých? Přitom času je pořád stejně, nikdy neměl den více, jak 24 hodin. Tak proč dnes všichni nestíhají? Žijeme ve velmi uspěchané době a tato uspěchanost je daná naším nastavením a našimi možnostmi. Místo toho, abychom využívali toho, že máme vše na dosah ruky a v ušetřeném čase odpočívali nebo meditovali, tak se honíme za další věcí. Kolotoč je rychlejší a rychlejší a nemá konce. To zákonitě vede k frustraci, napětí a nespokojenosti
Číst více…

Život s jógou

7 jednoduchých kroků, jak z cvičení Hatha jógy získat maximum

Když praktikujeme Hatha jógu správně, přináší našemu tělu obrovské pozitivní účinky a to jak pro tělo tak duši. Nicméně poměrně málo lidí skutečně ví, jak je všechny co nejlépe využít. Proto právě zde naleznete pár jednoduchých triků, které vám s tímto mohou pomoci a pokud si je zapamatujete a začleníte do své každodenní praxe hatha jógy, můžete z nich čerpat blahodárný vliv na celý váš život.
Číst více…

Život s jógou

5 tipů, jak si doma vytvořit jógový ráj

Relaxace: to je jedna z hlavních výhod, které lidé uvádějí, když vysvětlují svou lásku k józe. A zatímco někteří míří relaxovat do jógových studií, jiní si jógu chtějí užít v pohodlí a soukromí svých domovů. Bohužel ne všechny domy či byty jsou vybavené a prostorné jako studio, a ne všechny vyzařují pro cvičení tolik potřebný klid. Ale nebojte se, transformace prostoru na místo vhodné pro cvičení jógy je velmi jednoduchá, pokud se budete řídit následujícími 5 tipy:
Číst více…

Život s jógou

9 vlastností, které by měl mít správný učitel jógy

Popularita jógy neustále stoupá, objevuje se stále větší množství druhů, studií a učitelů. Pro někoho, kdo s jógou začíná, to může být velmi matoucí a jen těžko si vybírá vhodnou lekci. Ale můžu vás ujistit, že jóga je skutečně pro každého! Jde jen o to najít takového učitele, který vás bude inspirovat a bude vám prospívat. Tady je několik základních bodů, které byste měli u svého učitele či kurzu jógy hledat:
Číst více…