Najděte si čas pro sebe

Výzvy života překonáme lépe, pokud budou naplněny naše duchovní, fyzické a intelektuální potřeby. Je velmi důležité si k tomu najít ve svém každodenním životě prostor.

To pravidlo je jednoduché. Můžeme dávat, pokud máme z čeho. Ve chvíli, kdy si nedobíjíme baterky, nemůžeme dobře fungovat. Někdy se to může zdát sobecké, ale opak je pravdou. Ostatní po nás často chtějí, abychom se starali o ně a na sebe nemysleli. A velmi často si to takto nastavujeme sami: my jsme pro sebe až na posledním místě. V této souvislosti je často používaný jeden příklad: matka musí v letadle nasadit nejprve kyslíkovou masku sobě, a pak až dítěti. Je to velmi trefné přirovnání. Ve chvíli, kdy se naučíme dopřávat si čas pro sebe, budeme daleko lépe fungovat i pro ostatní. Nepojedeme na rezervy, ale budeme mít dostatek energie.

Vezměte si papír a pište. Cokoliv, co vás napadne.

Přijmout fakt, že potřebujeme čas pro sebe je jedna věc. Opravdu si ho pro sebe udělat druhá. Může se nám stávat, že pokud si tu chvilku uděláme a budeme se věnovat třeba meditaci, praxi jógy nebo procházce v přírodě, naše mysl se bude toulat u pracovních povinností, organizačních záležitostí nebo probírat věci, které se staly, či předjímat, co se může stát. Naše mysl prostě nebude s námi v přítomném okamžiku a místo dobíjení nám bude energii brát. Proto je důležité, abychom přitáhli i svoji mysl. Pokud se nám to nedaří v klidové činnosti, jako je třeba meditace, můžeme zkusit něco akčnějšího. A když vám to ani tak nepůjde, zkuste před svojí praxí psát. Vezměte si papír A4 a pište. Pište cokoliv, co vás napadne, dokud nebude papír plný. Tím dáte mysli prostor se vyprázdnit, mnoho zajímavého si díky tomu může uvědomit a ujasnit, a velmi často dojde k tomu, že se vaše mysl uklidní a vy pak s volnou hlavou můžete jít meditovat, relaxovat nebo cokoliv jiného. Budete ale plně v přítomnosti a díky tomu si odpočinete a načerpáte energii.

Na závěr ještě jedna důležitá věc. Proto, aby to mohlo fungovat, je potřeba se rozhodnout, že si ten čas pro sebe chcete udělat. Velmi často říkáme, že něco chceme, ale nacházíme tisíce důvodů, proč to nejde. Ne, je to o prioritách. Pokud z toho uděláte prioritu, najdete cestu, jak si tu chvilku pro sebe udělat i v tom nejnaplněnějším dni. Pokud to skutečně nechcete, najdete spoustu důvodů, proč to nejde. A všechno to budou jenom výmluvy...