Jóga a minimalismus

Minimalismus jako životní styl se stává stále populárnějším. Je to pravděpodobně reakce na přehlcení, kterému jsme v západním světě vystaveni. I když si mnozí zoufají, většina žije v blahobytu, o jakém se našim předkům ani nezdálo. Ale i toto pohodlí má svá úskalí.

Mnoho věcí, informací a možností nás nutí neustále být ve střehu, aby nám něco neuteklo. Honí nás z obchodu do obchodu, nutí k nekonečnému brouzdání po internetu a neustálému kontrolování sociálních sítí a mailových schránek. Navštěvujeme tolik kurzů a retreatů, že nemáme čas vše, co se dozvíme, vstřebat a začlenit do svého života. Jsme v neustálém dělání, ale kde je bytí?

Minimalismus je jedním z proudů, které jdou proti těmto stresovým zvyklostem. Vede nás k uvědomění si vlastních priorit a nabádá nás, abychom vše ostatní dali pryč. Minimalistická domácnost a způsob života jsou velmi jednoduché, ale funkční. Není to o odříkání, ale o přemýšlení nad tím, co opravdu potřebuji.

Jak minimalismus souvisí s jógou?

Jóga ve své podstatě je velmi prostá. Její praxe nevyžaduje žádné speciální prostředí ani pomůcky. To, co je na jógu nabalené v současnosti, je byznys jako kterýkoliv jiný. Pokud budeme příliš zaměřeni na věci jako podložky, oblečení, šperky, olejíčky a další věci, které najdeme v jógových obchodech, v praxi nás to neposune. Naopak nám to strhává pozornost k materiálním věcem, k žádostivosti a toužení, k odvracení pozornosti z vnitřního prostoru do vnějšího.

Jak navenek, tak i uvnitř

Někdy je méně více, a tak pokud místo, ve kterém se nacházíme, bude prosté, pomůže nám to mít uklizeno i ve vlastní hlavě. Zahlcený prostor vytváří zbytečný neklid. Poloprázdný byt může v první chvíli působit nezabydleně, je to ale o úhlu pohledu a vědomém bytí. Poličky plné různých serepetiček neustále útočí na naši pozornost a vyžadují péči. Není lepší věnovat čas praxi jógy, než neustálému úklidu?

Čím více času budeme naslouchat vnitřnímu hlasu, tím méně věcí a podnětů z vnějšku budeme potřebovat.