Paščimóttanásana - pozice pro duševní pohodu

Tak jako každá jógová ásána, i pozice kleští (paščimóttanásana) má svůj hlubší význam a působí nejen na fyzické tělo, ale i na naši mysl.

Předklonové pozice, ke kterým se paščimóttanásana řadí, obecně protahují zadní stranu těla a uvolňují páteř. Na vnitřní úrovni působí zklidňujícím účinkem na naši psychiku. Právě sklonění se směrem k zemi prohlubuje naši pokoru a přijetí, což přináší hluboký klid, uvolnění a poznání, že vše je tak, jak má být.

Přínosem konkrétně této pozice je vytvoření uzavřeného okruhu, kdy se ruce dotýkají chodidel a hlava je v blízkosti kolen. Tak vznikne určité spojení fyzického těla, mysli a duše. Toto splynutí nás vede hlouběji do našeho nitra a přináší právě pro tuto pozici typický pocit hlubokého klidu, zpomalení, uvolnění a vnitřní rovnováhy. Ve výsledku je tato ásána velmi relaxační a naplňující.

Pozice, ač to tak na první pohled nemusí vypadat, je poměrně fyzicky náročná. Jen lidé, kteří mají opravdu protažené tělo, ji dokážou v té podobě, jak je na obrázku. Je třeba si uvědomit, že podstatou není dostat hlavu až na kolena. To důležité je, jak se v pozici cítíme, protože právě náš vnitřní pocit je pro nás tou důležitou informací.

Dokážeme se ohnout nebo nám něco brání, případně co? Je to pouze na fyzické úrovni, nebo se vzpouzí něco v nás? Můžeme se v pozici uvolnit a být v odevzdání nebo se necítíme dobře a chceme pozici rychle změnit?

Toto jsou otázky, které nám mnoho napoví. Pokud máme velmi silné ego, budeme mít s pozicí problém. To ale vůbec nevadí. Jenom je třeba vytrvat, zkoušet ji, hluboce a vědomě dýchat a postupně prodlužovat dobu, kterou v pozici trávíme. Mysl to nakonec přijme, uvědomí si, že bez boje jí je vlastně lépe a nechá i tělo, aby se do pozice více uvolnilo.

Jak zvládnout tuto pozici si můžete přečíst v článku Paščimóttánásana.