11 tipů, jak jógu zařadit do každodenního života

V současné době je většina z nás v neustálém spěchu, jsme zaneprázdnění, neustále na cestě odněkud někam, proto může být docela náročné najít si každý den čas na jógu. Dá se i přes to nějak jóga zařadit do naší každodenní rutiny?

Za prvé: všechno je o stanovení priorit. Jak se můžete kvalitně starat o druhé (vaší rodinu, vaše zaměstnání), pokud jste se nepostarali sami o sebe?

Za druhé: zkuste o slově jóga přemýšlet jako o životním stylu. Je to něco víc než "jen" každý den cvičit několik ásan.

1. Jóga a vaření

Je snadné něco rychle smíchat dohromady, jen abychom ukojili hlad. Ale má takové vaření cenu? Jedním z důvodů, proč mnoho z nás trpí zdravotními problémy, je, že do sebe nedostáváme výživu, kterou naše těla potřebují. Když připravujete jídlo, zaměřte se nejen na to, že byste měli jíst vyváženou stravu sestávající z kvalitních surovin, ale že jídlo připravujete s láskou. Ať každé jídlo lahodně vypadá i chutná. Zaměřte se na barvy, prezentaci a chuť, a co je nejdůležitější, připravte ho s láskou – tak vaše tělo dostane to nejlepší.

2. Jóga a jezení

Jezte uvědoměle – pohodlně se usaďte, místo sledování televize či surfování po internetu přemýšlejte o výborné chuti jídla. Nebo při něm veďte příjemnou a lehkou konverzaci se svými blízkými.

3. Jóga při venčení psa

Ideální čas pro meditaci v chůzi. Každý krok dělejte vědomě a užívejte si čerstvý vzduch. Procházka v přírodě s vaším věrným psem je tím nejlepším lékem pro tělo i duši.

4. Jóga v práci

Soustřeďte se na držení těla – ujistěte se, že vaše židle a stůl jsou ve správné výšce, takže lokty svírají úhel 90 stupňů. Vědomě se snažte prodlužovat svou páteř ke stropu, zpevněte střed těla, vtáhněte břicho, otevřete hrudník a stáhněte ramena dolů a dozadu. Nejen že vám to zlepší držení těla, ale budete také rozvíjet jeho sílu. Nezapomeňte vstát a chodit po dobu 5–10 minut každou hodinu, abyste si vyčistili hlavu a rozproudili energii.

5. Jóga při uklízení

Jen málo lidí má rádo uklízení, takže ho dělá bezmyšlenkovitě a co nejrychleji to jde. Místo toho si dejte na čas, zaměřujte se na to, co děláte, zaměřte pozornost na přítomný okamžik a hledejte v něm radost. Uvidíte, jak se váš postoj k uklízení po krátké době změní.

6. Jóga při jízdě autem

Co kdybyste si místo stěžování si na provoz zacvičili jógu? Proč v zácpě prostě nezačnete meditovat a myslet na všechny dobré věci ve vašem životě? Vytvořte si v hlavě seznam pozitivních bodů. Myslete na tolik příjemných věcí, jak jen to bude možné, ať už se to bude týkat daného okamžiku nebo života obecně. Budete překvapeni, o kolik lepší bude váš zážitek z jízdy.

7. Jóga při komunikaci s partnerem

Při partnerské komunikaci hraje velkou roli ego. Proto je dobré uvědoměle vybírat slova, tónu hlasu, řeč těla... Je to celoživotní práce.

8. Jóga při interakci s dětmi

Velmi málo lidí se svými dětmi či zvířaty komunikuje opravu vědomě. Často se necháváme unést jen bezmyšlenkovitým plkáním a kontrolováním toho, co děti či domácí mazlíčci dělají. Snažte se být vědomí svých příkazů a žádostí a nezapomeňte přidat jednoduchá slova jako prosím a děkuji, když s dětmi mluvíte.

9. Jóga a vstávání

Jedna z nejlepších změn, které jsem v životě udělala, je to, že vstávám brzy, po probuzení se zaměřuji na své nitro a vědomě si užívám klidné ráno. Není opravdu nic horšího, než buzení hlasitým nepříjemným budíkem – okamžitě zvyšuje hladinu stresu.

Odolejte pokušení zkontrolovat novinky a sociální média, a nechte to na později – není příjemné se nechat bombardovat negativními zprávami, jakmile se probudíte.

Nejlepší způsob, jak se probudit, je přirozené denní světlo a zvuky zpěvu ptáků. Samozřejmě je k tomu potřeba, abyste šli také brzy spát. Začněte s 30 minutami, které věnujete svému nitru. Nebude to trvat dlouho a budete sami připraveni do své ranní rutiny investovat ještě více času, protože si všimnete, že celý den je tím výrazně ovlivněn. Začněte s krátkou ranní meditací, hloubáním nad šálkem čaje nebo poslechem vaší oblíbené hudby. Ještě lepší je, když vám zbyde čas, abyste si zacvičili několik ásan.

10. Jóga před spaním

Vypněte všechnu elektroniku, včetně televize, a travte nějaký čas tím, že si užíváte večerní klid. Začněte s krátkou meditací, koupelí s esenciálními oleji nebo uklidňujícími ásanami. Čtení je taky uklidňující, ale vybírejte si pečlivě, co je na večer vhodné – snažte se zklidnit a utišit svou mysl.

11. Jóga při milování

Není lepší zkusit vědomé milování, při kterém vnímáme také spojení duší a užíváme si každý okamžik, než jen spěchat k cíli? Tantra jóga vás může naučit, jak na to.

A samozřejmě nezapomínejte pravidelně cvičit ásany, alespoň 30 minut třikrát týdně. Namasté!