5 nejstrašidelnějších předsudků o józe

V loňském roce bylo centrem diskuze mnoho věcí, kterých se lidé na józe nejvíce bojí. Myslím, že je to dobrá věc. Pokud mě jóga naučila něco o strachu, tak to, že realita obvykle není tak hrozná, jako to, jak si ji představuji v mysli. Čím častěji například cvičím stojku, tím méně se jí bojím. Myslím, že totéž platí i pro cvičení jako celek. Čím více se konfrontujeme s věcmi, které by nás mohly vyděsit a odradit od cvičení jógy, tím více budeme poznávat, co jóga doopravdy je: individuální trénink, který může být upraven tak, aby pomáhal lidem ve všech oblastech života.

A jaké konkrétně jsou ty nejděsivější předsudky o józe?

Jóga způsobuje zranění

Zranit se při dělání něčeho, co by mělo léčit, je docela děsivé. Riziko zranění je velmi reálné – žáci i učitelé dělají chyby, ale zvážíte-li nesčetné výhody cvičení, stojí to za to riziko. Pokud naleznete zkušeného lektora, snížíte tak riziko zranění. Základem je naslouchat svému tělu a netlačit se do pozic, ve kterých se necítíte bezpečně.

Lektor mě chce ovládat

Nesnáším, když musím poslouchat historky o učitelích, kteří využívají svou převahu ve vztahu se studenty. Jako student si můžete vybrat nebo najít dobrého učitele, kterému důvěřujete, že vás bude dobře vést a sdílet s vámi vědomosti a zkušenosti. Ať tak či onak, nikdy byste se neměli bát říct: "Ne. To se mi nezdá jako dobrý nápad, učiteli. "

Musím přijmou její náboženství

Nikdy nezapomenu na to, když jsem na jógu přivedla kamarádku. Rozbalily jsme své rohože v přeplněném studiu v San Franciscu a já okamžitě viděla, jak se mojí přítelkyni rozšířily oči, když ukázala na sochu Šivy v přední části místnosti. "Co je to?!" Zeptala se. Když jsem jí řekla, že je to jen socha, řekla: "No, já ji uctívat nebudu." OK, skvělé. Ani já ne. Jóga jistě může být náboženská zkušenost, pokud chcete. Ale je to v pořádku i bez náboženské roviny. Můžete si vzít k srdci jen ty věci, které s vámi rezonují, a zbytek nechte plavat.

Jde o komerční záležitost

Je to pravda. Učitelé jógy z vás chtějí dostat vaše peníze – protože musí nějak zaplatit své účty. Ve skutečnosti se jóga stala tak žádaným artiklem, že mám někdy pocit, že se mi někdo snaží něco prodat na každém kroku. Drahé oblečení, vybavení atd. – jak víte, co opravdu potřebujete? Zde je nápověda: nepotřebujete nic z toho. Bohužel, komercializace může posunout zaměření ze samotné praxe na věci, které nejsou důležité. Nesmíte se ale nechat svést. Soustřeďte se na praxi a dolaďujte ji!

Nezapadnu

Může být děsivé jít do místnosti s pocitem, že budete jako pěst na oko. Naštěstí tam jsou učitelé, kteří vás postupně zbaví předsudků, že musíte určitým způsobem vypadat nebo že se musíte přizpůsobit nějakým stereotypům, abyste mohli cvičit. Jóga je pro každého, bez ohledu na to, jaké jsou vaše tvary, velikost, věk nebo pohlaví.

Autor: Erica Rodefer Winters

Přeloženo z: http://blogs.yogajournal.com/goodlife/archives/2012/10/5-scariest-things-about-yoga-2.html