Posaďme se zpátky na zem, je to zdravé

Až příliš jsme si zvykli sedět na židlích, gaučích nebo v křesle. Naše tělo tím trpí a řada z nás má i v mladém věku problémy sednout si na zem. Je to vidět na lekcích jógy, na různých kurzech, kde se sedí v kruhu, v čajovnách ale i v létě v parku nebo při hře s dětmi. Spousta lidí neumí sedět na zemi. Problémy jsou při sedání, během sezení a zejména při vstávání.

Přitom lidé, kteří žijí v "podlahových kulturách" sedají na zemi i v pokročilém věku a nemají s tím problém. Naopak. Mají pružnější klouby, silnější zádové svaly a vůbec lepší držení celého těla. Sezení na zemi je pro tělo přirozenější. Zkřížené sedy nebo sed na patách nám pomáhá držet páteř rovně.

Tím, že se nehrbíme, si udržujeme v kondici páteř a celá záda, lépe se nám dýchá a energie může lépe proudit. Tělo je tak zdravější a mysl jasnější. Pro sezení na zemi je možné využít polštářky, díky kterým podsadíme pánev a páteř se nám bude držet lépe vzpřímená. Sezení na zemi má pozitivní vliv i na nohy, zejména kyčelní a kolenní klouby.

Důležité také je, že nás sed spojuje se zemí. Člověk je stabilnější a více spojený sám se sebou, než když sedí na židli nebo v křesle. Inspirovat se lze u dětí. Ty jsou nejraději právě na zemi. Možná naše snaha se vyvýšit, odpoutat od všeho "dětského", strach, že nad námi bude někdo stát a my na zemi budeme malinkatí, nás vedla k tomu, že na zemi skoro vůbec nesedáme. Chceme být jako ti mocní na trůnu. Na zemi jsou přeci poddaní...

Zkuste více času trávit na zemi. Udělejte si prostor doma, kde vám bude na podlaze pohodlně, klidně si ho vybavte nějakou dečkou, polštářkem nebo čímkoli, co je vám příjemné. Pít čaj, číst knihu, povídat si s někým, rozjímat, poslouchat hudbu nebo sledovat film lze stejně dobře ze země jako z křesla. Vaše tělo i mysl to ocení a vy pak nebudete mít problém sednout si doslova kdekoliv.