5 důvodů, proč cvičit pránájámu

Všichni víme, že dýchání je důležitou součástí každého cvičení jógy, a většina druhů do cvičení dech tím či oním způsobem zapojuje. Ale i když je dech tak důležitý, mnozí cvičenci na pránájámu a další speciální dechová cvičení kladou jen malý důraz. A já jsem dělala to samé. Sem tam jsem na začátku či konci hodiny praktikovala několik kol kapalabháti (dech zářící lebky) nebo nádí šódhany (dýchání střídavě pravou a levou nosní dírkou).

Teprve nedávno jsem ale zjistila, jak příznivé účinky může pránájáma mít, zvláště když nemám čas na odcvičení klasické lekce. Ve skutečnosti jsem objevila tolik benefitů, že mě překvapilo, že jsem pránájámu nepraktikovala už mnohem dříve.

Zde jsou některé z důvodů, proč mám v plánu pránájámu cvičit pravidelně, i kdyby to bylo jen na pár minut:

1. Pro praxi jógy je stejně důležitá jako ásany nebo meditace

Často klademe velký důraz na fyzické pózy. Tím pádem zapomínáme, že ty tvoří jen jednu část jógy. Je dobré mít na paměti, že když nás zrovna život drtí, existují i jiné úžasné nástroje, které máme k dispozici. Já jsem pránájámu dlouho nevyužívala a podceňovala, dokud jsem nezjistila, jak moc je užitečná.

2. Rychle vyrovnává energii a stabilizuje nálady

Pro mě je relaxace formou pránájámy často tou nejlepší volbou, když potřebuji téměř okamžitý výsledek. Ať už potřebujete uklidnit svůj nervový systém, nebo rychlou dávku energie, dýchání vám pomůže, a obvykle stačí jen několik kol. Dlouhodobě může pomoci s nejrůznějšími druhy potíží, včetně úzkosti, deprese, stresu, nespavosti, lepší koncentrace, a samozřejmě zvýšení sebevědomí.

3. Umožňuje novým způsobem prožít uvědomění

Pránájáma nabízí prožitek, o který byste byli ochuzeni, pokud byste se zaměřovali jen na ásany. Jak píše Tony Briggs: "Ticho, klid a jemnost jsou mnohem snazší nahlédnout a pochopit pomocí pránájámy, než v ásanách. Pohyby v ásanách, ačkoli v mnoha ohledech užitečné, jsou svým způsobem rozptýlení. Když si sednete nebo lehnete do pránájámy, fyzický pohyb těla jde stranou a vy se můžete lépe soustředit na vnitřní pochody."

4. Může být náhradou za meditaci

Pránájáma nabízí podobné momenty zpřítomnění a koncentrace jako meditace, takže je vhodnou náhražkou pro ty časy, kdy prostě nemůže uklidnit svou mysl. A zaměření se na manipulaci s dechem může být právě to, co je zapotřebí, abyste se snadno dostali do meditativního stavu.

5. Je to dobrý odpočinek od ásan

Ásana je skvělá. Sama o sobě má mnoho pozitivních účinků. Ale podle mých zkušeností je možné se i takto skvělou věcí přesytit. V těch dnech, kdy cítím, že si moje tělo potřebuje odpočinout od běžné aktivní praxe jógy, je pránájáma přesně to, co mi pomáhá najít větší klid a rovnováhu.

Přeloženo z: http://blogs.yogajournal.com/goodlife/archives/2013/11/5-reasons-to-practice-pranayama.html

Autor: Erica Rodefer Winters