Proč je jóga mnohem více než jen strečink

Bydlím v mece jógových studií, v San Franciscu, kde se člověku zdá, že téměř všichni ve městě třímají podložku a míří na další lekci vinyasy. Přesto jsem vždy překvapena, jak často slyším, že jóga je jen strečink, že to není komplexní cvičení, nebo ještě hůře, že jóga je nudná. Pravdou je, že jóga je vším, čím si přejete, aby byla.

Jistě, jóga je hodně založená na strečinku, ale...

Z anatomického hlediska – to, co se opravdu děje, když se napne jeden sval, je, že se druhý protahuje. Jde o vztah mezi extenzory a flexory. Když se extenzor uvolňuje, flexor se napíná.

Tyto svalové skupiny jsou tvořeny kolem kostí, aby ohýbaly a narovnávaly klouby při vytváření pohybu a činnosti v okolních svalech. Vztah mezi tricepsem a bicepsem je jedním z nejběžnějších příkladů. Když se biceps napíná, triceps relaxuje a naopak. Tím pádem strečink odpovídá pouze 50 % vynaložené fyzické aktivity.

Když anatomicky rozeberete jakoukoliv ásanu, všimnete si, že každá pozice se přelévá do další vysoce fyziologickým způsobem. Svalové skupiny jsou napínány a tvarovány, zatímco vnitřní orgány jsou čištěny a masírovány.

Například bojovník II (virabhadrasana II) – ruce jsou rozpažené, aktivuje se triceps a současně protahuje biceps. Pozice také aktivuje svaly mezi lopatkami a protahuje hrudní část. Ve spodní části těla jsou na obou nohách aktivovány čtyřhlavé svaly stehenní, což umožňuje uvolnit vnitřní strany stehen. Při přesunu do trikonásany narovnáváme přední nohu, zatímco trup posunujeme dolů a dopředu. Tato akce protahuje vnitřní stehno na přední noze a zapojuje čtyřhlavý sval stehenní na zadní noze, to nám umožňuje udržet si stabilitu a otevřít horní bok.

Když budete pohybu věnovat dostatečnou pozornost, vaše tělo a mysl se bude protahovat a posilovat. Záleží jen na vás, jestli chcete v pozici spíše relaxovat, nebo aktivovat a posílit svaly.

Učitel jógy by měl věnovat pozornost synchronizaci těla a dechu jeho studentů a přizpůsobit pozice podle jejich individuálních schopností. Jestliže student nezapojuje určitou část těla, může ji učitel studentovi pomoci aktivovat tak, aby to pro něj pozice měla maximální přínos – například držení loktů úplně u těla při chaturanze, tak aby se aktivoval triceps.

Jóga je vlastně kompletní tělesné cvičení

Často je vaše tělo chytřejší než vaše mysl. Vzpomínám si, že jsem jednou v průběhu školení pro pokročilé, po třech dnech mimořádně intenzivní praxe, zjistila, že moje tělo není schopné držet krok s ambicí mé mysli. Takže pátý den už jsem neměla jinou možnost, než se přestat snažit držet krok se školitelem a nechat cvičení volný průběh. Stala jsem se tichým pozorovatelem své vlastní praxe, možností svého těla a dechu.

Výsledkem bylo, že cvičení mi tak dávalo větší smysl a nakonec moje tělo bylo schopno dělat i velmi těžké pozice, které před tím s přehnaně ambiciózní myslí nezvládlo. Stejně jako u extenzorů a flexorů – moje mysl byla schopna sedět, relaxovat a cestovat po krásné cestě, zatímco tělo tvrdě pracovalo.

Bez ohledu na druh jógy, který cvičíte, je potřeba věnovat čas propojení mysli, těla a dechu. Jóga buduje uvědomění mysli / těla zaměřením naší pozornosti na dech bez rušivých myšlenek nebo kritiky, které vyplývají z ega.

Jóga je nudná pouze tehdy, pokud si myslíte, že je nudná

Tím, že dojdete k přesvědčení, že je jóga nudná, zanedlouho dospějete i k tomu, že vaše tělo a vy sami jste také nudní. Vaše tělo je neuvěřitelně zajímavý, složitý stroj, bez ohledu na to, co říká vaše kritická mysl (nebo ego). Jakákoli obyčejná osoba může začít cvičit jógu, ale jen nadprůměrná se rozhodne změnit svůj život a nastoupit cestu osobního rozvoje.

Stejně jako život, jóga není cíl, ale cesta, která se odehrává před vašima očima. Buďte pozorovateli svého těla a oceňte úžasné věci, které jste schopni dělat. Můžete tak překvapit sami sebe, čeho bytost jako celek může dosáhnout.

Přeloženo z: http://www.mindbodygreen.com/0-14791/why-yoga-is-so-much-more-than-just-stretching.html

Autorka: ALYSE SPEYER