5 důvodů, proč si hned po probuzení zacvičit jógu

Všichni jsme zvyklí na svou ranní rutinu. Pro některé z nás to může být například velký šálek kávy a prolistování ranních novin. Co třeba místo toho zkusit začít den cvičením jógy? Z pouhých 10 minut cvičení denně získáte mnoho benefitů!

Cvičení hned po probuzení má mnoho zdravotních výhod a nemusí být nijak dlouhé ani náročné. Jelikož existuje bezpočet různých názorů, jaké ásany ráno cvičit, soustřeďte se na to, co vám říká vaše tělo – a to se může lišit den ode dne.

1. Ranní cvičení jógy nastaví mysl na stav laskavosti, opravdovosti, všímavosti a čekání na pozitivní výsledky

Při cvičení jógy se zaměřujeme na své pohyby a dech, což v těle i mysli vytváří pocity míru, vděčnosti a síly, které rezonují dlouho poté, co opustíme jógamatku. Po zbytek dne jsme více klidní a uvědomělí, jsme mnohem více schopni vidět dobro. Vidíme i nejmenší detaily, které je možné zachytit jen při plném soustředění. Ranní cvičení jógy nás v klidu přenese přes jinak stresující pracovní dni.

2. Věci, které uděláme hned po probuzení, se snadno stanou pravidlem

Všichni to známe. Říkáme si, že budeme trénovat po práci, a pak nás zavolají na večerní pracovní poradu nebo se rozhodneme, že sklenice vína zní přitažlivěji než cvičení. A najednou jsme bez cvičení tři dny a těžko se nutíme zase pravidelně začít.

Ráno vás s mnohem menší pravděpodobností přepadnou nějaké nečekané události, takže se vám cvičební rutina bude mnohem lépe udržovat. A zamyslete se nad tím, jak skvělý je to pocit, když se blíží čtvrtá odpoledne a vy nemusíte být ve stresu, protože svoje už jste si odcvičili ráno.

3. Ranní jóga zrychluje metabolismusyoga-386611 640

Ranní cvičení zahřeje váš trávicí systém a živiny díky tomu snáze procházejí skrz tělo. Dochází tak k rychlejšímu spalování cukrů a tuků. Na to jsou ideální zejména nejrůznější zkruty, které „ždímají" trávicí systém a probouzejí k činnosti jednotlivé orgány.

4. Ranní jóga přináší lepší spánek

I když se mnozí shodují, že pro klidný spánek je skvělý tvrdý večerní trénink, je prokázáno, že ranní cvičení jógy reguluje spánkový rytmus a dokonce vyvažuje hladinu hormonů. Jakmile z cvičení hned po probuzení uděláte pravidlo, vaše tělo si na takový rytmus přivykne. Výsledek? Více energie, větší rovnováha, a nejlepší ze všeho – klidnější spánek.

5. Ranní protažení zabrání zranění a bolesti

Jóga naše tělo protahuje a připravuje nás na veškerý pohyb po celý den. Jóga zvyšuje pružnost páteře a podporuje lepší držení těla. Obzvlášť pokud máme sedavé zaměstnání, ranní cvičení jógy vyrovnává škody, které celodenní sezení našemu tělu přináší.

Zdroj: http://yoganonymous.com/5-health-benefits-of-waking-up-to-yoga