Vyčistěte si hlavu: meditace pro 21. století

Je úžasné, jaké možnosti nám dnešní doba nabízí. Bohužel tato skutečnost má i odvrácenou tvář - stres. Je toho kolem nás tolik, že nevíme, co dřív. Nechceme nic promeškat a tak stále honíme spoustu zajíců najednou a jsme frustrovaní, když ve výsledku nechytíme ani jednoho a pokud náhodou jednoho chytíme, zkazí nám náladu všichni ti ostatní, kteří utekli.

V naší hlavě stále víří spousta myšlenek, spousta úkolů, které bychom měli nebo chtěli splnit. Nakonec je toho tolik, že nás to vlastně paralyzuje, nedokážeme se soustředit na jednu věc, protože na nás stále útočí všechny ostatní úkoly, které chtějí, abychom se jim věnovali. Jak si v takové situaci pomoci? Třeba meditací, která nám může pomoci pročistit hlavu, uvolnit se a celkově zvolnit tempo. Mysl se zklidní, díky tomu je pak jasnější a lépe se nám pracuje, snáze vyhodnotíme, co je důležité, najdeme priority a vyhneme se prokrastinaci.

Ano, zní to krásně, ale jak na to?

Není třeba ničeho složitého. Stačí nám pouze základní pozorování dechu. Posaďte se do pohodlného sedu se vzpřímenou páteří. To je potřeba, aby dech mohl snadno proudit. Pokud se "zhroutíte" do křesla, bude to pro vás možná pohodlné, ale budete si stlačovat břicho a bránice bude ve své činnosti omezována. Pokud se vám špatně sedí na zemi v meditačním sedu, klidně se posaďte na židli.

Zavřete si oči a pozorujte svůj dech. Uvědomte si, jaký je. Zkuste ho prohloubit a zjemnit. Pokud znáte plný jógový dech, dýchejte jím. Nic nedělejte, jenom dech pozorujte. Cokoliv, co k vám přijde - nějaký zvuk, vůně, pocity v těle, vše jenom pozorujte. Uvědomte si to a nechte to být. Stejně to udělejte i se všemi myšlenkami, které k vám přijdou. Uvědomte si je a nechte je odejít. Nerozvádějte je. Buďte pozorovatelem. Vždy, když si uvědomíte, že vás některá myšlenka pohltila, pusťte ji a vraťte se k pozorování dechu.

Nic si nevyčítejte!

Pro naši mysl je přirozené, že stále přeskakuje z jedné věci na druhou. Nezlobte se na sebe, že jste "zase neudrželi" pozornost u dechu. Naopak se můžete pochválit, že jste si uvědomili vaše odbočení a dokázali jste se vrátit. Nejlépe je ale nehodnotit. Prostě to tak je. Vy svoji mysl trénujete a jako dítě, které se učí chodit, mnohokrát spadne, než zvládne jistou chůzi, tak i každý z nás mnohokrát na nějaké myšlence ujede, než se naučíme mysl ovládat a udržet u jedné věci.

Není třeba takto sedět douho, stačí pár minut, a i po tak krátké době ucítíte, že se vaše hlava pročistila. Vír myšlenek, který v ní byl před cvičením, se zklidnil a vy se budete lépe a snadněji rozhodovat, soustředit a pracovat.

Jaká úskalí může taková meditace mít?

Pokud je vaše mysl hodně roztěkaná, navíc jste v nějakém stresu, je možné, že se vám tato meditace nebude vůbec dařit. Bude vás stále napadat, co všechno je třeba udělat, že nemáte moc času, možná už sedíte příliš dlouho? Neměli byste skončit? Teď vás něco napadlo a měli byste to udělat, abyste to nezapomněli... Myšlenky tohoto typu vás budou neustále bombardovat, až to nakonec vzdáte. Výsledek bude takový, že nejen že se neuvolníte, ale ještě budete mít nepříjemný pocit z neúspěšného pokusu o zklidnění. I zde je možnost, jak si pomoci. Možná trochu netradiční, ale nová doba si žádá nová řešení.

Meditace pro 21. století

Pokud se vám nedaří připoutat pozornost k dechu, mají vaše myšlenky v zásadě dvojí charakter:

Čas - máte pocit, že ho je málo. Během meditace nevíte, kolik minut uplynulo, stále vám v hlavě tikají hodiny a vy si říkáte, jestli jste už neproseděli dost času. Máte pocit, že už jste "zameškali" dost a je třeba něco dělat. Většinou to ale bývá mylný pocit. Když se podíváte na hodiny zjistíte, že uběhlo jen pár minut, ale vám to přišlo jako celá věčnost.

Nápady - pokud zavřete oči, utvoří se v hlavě prostor, který ihned začnou zaplňovat nové nápady, věci, na které jste zapomněli, vše, co byste měli nebo mohli udělat. Začnete mít strach, že to zapomenete, že si to musíte hned poznamenat. To vás nakonec dovede k tomu, že meditaci ukončíte.

Pro obě tyto pasti můžeme využít moderní techniku. Většina lidí už dnes vlastní smartphone, pokud ne, lze to udělat i jinými přístroji. K bodu jedna není nic jednoduššího, než si nastavit budík. Začněte klidně pěti minutami. Budete tak vědět, že vám moc času neuteklo, nic jste neprošvihli, budete více v klidu, když si sami stanovíte čas, který meditaci chcete věnovat.

K druhému bodu můžeme využít nahrávání zvuku. Stačí si vedle sebe položit jakýkoliv záznamník zvuku a pokud k vám přijde jakákoliv myšlenka, která bude neodbytná, která se bude vracet a vy se budete bát ji pustit, tak ji popište. To, co v mysli pozorujete jenom vyslovte nahlas. Tím, že ji vyslovíte, bude zaznamenaná, budete vědět, že se k ní můžete později vrátit a pro tuto chvíli ji tak dostanete z hlavy. Může to být takový malý brainstorming. Jakmile dostanete vše potřebné z hlavy, bude se vám lépe soustředit na dech a vaše mysl se uklidní.