Když nám některá pozice nejde...

Možná jste se s tím při své praxi už setkali. Objeví se pozice, kterou nedokážete zvládnout, ať se snažíte sebevíc. Čím víc si ji snažíte osvojit, tím více tělo vzdoruje. Kde je chyba? A co s tím?

Za prvé je třeba zdůraznit, že podstatou jógy není perfektní zvládnutí všech jógových ásan. Ásana bývá překládána jako pohodlná pozice těla a tomu bychom měli  při naší praxi dostát. Zkoušejte pozice postupně, od jednodušších variant, a nezapomínejte před samotnou praxí ásan na průpravná cvičení, která vaše tělo rozhýbou a zahřejí, aby bylo možné ásany lépe zaujmout.

Velmi důležité je při praxi dodržovat zásadu nenásilí, neboli ahinsu, která zřejmě ne náhodou je hned první jamou. Jóga není gymnastika, kde je bohužel velmi často tělo tlačeno za své možnosti, pak dochází k úrazům nebo nevratnému poškození těla. O tom jóga není. Velmi důležité je naladit se při praxi na svoje tělo a respektovat ho.

Jógové pozice nejsou jenom o fyzické praxi. Mají i daleko hlubší a jemnější aspekty. Pokud vám nějaká pozice opravdu nejde, je na místě se podívat na to, jestli zde není nějaký mentální blok. Pokud vám například nejdou záklonové pozice, můžete mít problém se otevřít, protože právě záklony otevírají člověka světu. Obdobně to může být i se stojem na hlavě, šíršásanou. Pokud se před světem a jeho výzvami choulíte do sebe, jen stěží se vám podaří vyrovnat páteř tak, aby udržela tělo v této královské pozici.

Naopak problémy s předklonovými pozicemi odkazují na nedostatek pokory. A to nemusí být jenom o tom, že tu pozici nezvládnete. Je klidně možné, že navenek ji provedete dokonale, ale máte v ní špatný pocit.

Při praxi jógy si proto všímejte, které pozice vám vyhovují a kterým se vyhýbáte. Je to pro vás cenná zpráva o vašem vnitřním světě. A pokud vám něco nejde, nevadí. Vše má svůj čas. Troufám si tvrdit, že tvrdá gymnastika ještě nikoho k osvícení nepřivedla.