Praxe jógy v zimě podle ajurvédy

Zima je čas menší aktivity a stažení se, takže je naprosto přirozené, pokud nás praxe jógy tolik neláká. Neměli bychom jí ale vypustit úplně, protože nám může pomoci toto období lépe zvládnout.

Právě jóga je pro zimní období ideální, protože umí být klidná a pomalá. Vede nás k sobě samým a můžeme ji praktikovat i doma v ložnici nebo v obýváku. Jak tedy praxi jógy tomuto období přizpůsobit a jak nám v tom může pomoci ajurvéda?

Tato nauka o životě je velmi úzce spojena s jógou. Obě usilují o rovnováhu a harmonii. Pokud se seznámíme s tím, co nám říká ajurvéda o období zimy, a převedeme tyto poznatky do praxe jógy, pomůže nám to zůstat ve svém středu a projít zimním obdobím bez nemocí a splínů.

V zimě dominují dóši kapha a váta. Na začátku zimy je výraznější váta (chlad, větrno, sucho), postupně pak převládá kapha (nehybnost, vlhko, temno). Abychom jejich vliv harmonizovali, je třeba je vyvážit. Co se pohybu týče, může se to zdát trochu zmatené, protože váta je aktivní a kapha je o klidu. Jak je tedy máme vyrovnávat? Ideální je kombinace dynamického pozdravu slunci, který nás zároveň zahřeje, a delších výtrží v příjemných ásanách, setrvání v meditaci a relaxace. I samotné pozice vybírejte tak, aby se vzájemně doplňovaly. Prostřídejte ásany, které nás vedou více k sobě a do klidu (zejména předklony), s pozicemi budující sebevědomí (např. varianty pozice bojovníka). Zvláštní pozornost věnujte pozicím otevírajícím hrudník (např. pozice ryby, luku, kobylky nebo velblouda). Tyto ásany prohlubují dech, čímž napomáhají ucpání dutin a nachlazení.

Vedle ásan je třeba věnovat pozornost i výběru dechových technik. Skvělými pro zimní období jsou bhastrika, což je velmi aktivizující a zahřívající typ dechu, nebo kapalabháti, která se řadí i mezi očistné techniky, protože výrazně pročišťuje nos a čelní dutiny.

Pozornost bychom měli věnovat také prostoru, ve kterém se nacházíme. Chlad a tmu můžeme vyvážit teplými barvami jako je žlutá, oranžová nebo červená. Místnost před praxí dobře vyvětrejte, ale je třeba, aby v ní bylo příjemné teplo. Klidně si vezměte k ruce deku. Pokud vám to dělá dobře, tak si zapalte svíčku nebo aromalampu s hřejivou kořenitou vůní.