Proč stojí za to vyzkoušet jin jógu?

Protože vyrovnává jangový svět kolem nás :-). Jin a jang jsou pojmy z čínské filozofie a označují dvě části jednoho celku, dvě opačné síly, které se navzájem doplňují a v jejichž zárodku je vždy síla opačná.

Jang představuje aktivitu, expanzi, světlo, dynamiku a právě tyto kvality jsou v našem běžném životě daleko více, než jinová pasivita, stažení se či klid. Naše neustálé konání, snaha stále něčeho dosahovat, mít výsledky, být všude a vědět o všem, nám přinášejí stres a úzkosti proto, že těchto jangových kvalit máme moc a nejsou vyvážené jinovými. A právě vrátit nás do této rovnováhy si klade za cíl jin jóga, protože v současnosti velmi oblíbené dynamické a někdy až příliš silové styly jógy jsou svým pojetím jangové a pokud praxi nevyvážíme zklidněním a relaxací, přidají nám pouze další závažíčko na jangovou misku.

Jin jóga je celá velmi pomalá. V každé pozici zůstáváme poměrě dlouhou dobu, přibližně 3 - 5 minut, a to nejen kvůli zklidnění a celkovému zpomalení, ale také proto, že se v pozici více uvolníme a můžeme si uvědomovat i jemné změny v našem těle. Lépe se poznáme, lépe se naladíme na sebe sama a uslyšíme svůj vnitřní hlas. Nejsme příliš aktivní, naopak zůstáváme v pasivním pozorování.

Po praxi jin jógy se cítíme velmi zpomalení, zklidnění, naladění na sebe sama, ale přitom plní energie, doslova jako znovuzrození. A to je právě to, co nám pomůže vyvážit jang v našem životě a přiblíží nás to větší rovnováze.