Jóga nám pomáhá žít v přítomnosti

Jóga není pouze prostředek, jak si udržet zdravé a pružné tělo. Je to i způsob, jak se naučit být tady a teď, žít v přítomnosti a pročistit si hlavu. Právě bytí v přítomnosti a zklidnění naší mysli je důležité pro udržení duševního zdraví. Většina stresu dnešní doby pochází z neustálého myšlení, přebývání v minulosti nebo budoucnosti a nevnímání toho, co opravdu je. Jógové praktiky jsou stvořené pro zklidnění mysli, udržení bdělé pozornosti a vnímání přítomného okamžiku.

Vnímání dechu

Pozornost zaměřená na dech je nejzákladnější praxí na zklidnění mysli. Pokud se potřebujete zklidnit, není jednodušší techniky než pozorování vlastního nádechu a výdechu. Vnímání proudu vzduchu v nosních dírkách, uvědomování si jeho kvalit, pozorování práce hrudníku a bránice. Je toho dost, co může získat vaši pozornost a zklidnit myšlenkový vír ve vaší hlavě. Díky tomu, že dech tu je s námi neustále, můžeme k této praxi přistoupit kdykoliv a kdekoliv. Nikoho to neruší, nic zvláštního k tomu nepotřebujeme. Jenom vnímáme svůj vlastní dech.

Vnímání těla

Pro bytí v přítomnosti je důležité vnímat svoje tělo. Většinu času jsme pouze ve své hlavě, která nás zahlcuje myšlenkami na to, co bylo, mohlo být, možná bude, zásadně ale neřeší to, co je. Naše tělo, tak jak je, existuje pouze a jenom v přítomném okamžiku, a proto je ideální kotvou do přítomnosti. Vnímat tělo můžeme jak při dechu, tak při cvičení ásan. Vnímat ho můžeme ale i kdykoliv jindy. V jakémkoliv okamžiku, ať už jste kdekoliv a děláte cokoliv si můžete byť jen na kratičký okamžik uvědomit svoje tělo. Uvědomit si co právě dělá a jak se cítí. K tomuto uvědomování vám může pomoci právě vědomá praxe ásan, kdy se naučíte vnímat jednotlivé části těla, dokážete je postupně prodýchat, poznáte, které svaly je třeba mít v tu chvíli zaťaté a které naopak můžou být úplně uvolněné.

Vědomá praxe

Jógové techniky jsou v zásadě o tom naučit se být v přítomnosti. Aby praxe jógy byla opravdu smysluplná, je potřeba, aby byla vědomá. Pouhé cvičení nestačí. Při cvičení ásan je důležité vnímat, co děláme a jak to na nás působí. I v jednotlivých ásanách je důležité vnímat svůj dech. Uvědomujeme si každou pozici. Vědomě ji zaujímáme a stejně tak z ní i odcházíme. Víme co děláme, které svaly pracují a všechny ostatní necháváme úplně uvolněné. Vědomá praxe nás tak drží v přítomném okamžiku, a proto se po cvičení cítíme tak odpočatí a zklidnění. Pokud se vám během cvičení myšlenky někam zatoulají, hned, jak si to uvědomíte, se vraťte ke svému tělu a svému dechu. Vědomé cvičení jógových pozic a vnímání dechu je úplný základ. Pro bytí v přítomnosti jsou samozřejmě přínosné i další techniky vyšších stupňů jógy. Vnímat svoje tělo a dech je ale to, co můžeme udělat každý z nás hned teď.