Višuddhi

Název páté čakry odkazuje na její funkci odstranění nečistot na fyzické i mentální úrovni (viš je nečistota nebo jed a šuddhi znamená očista). Višuddhi je čakrou, která nám při svém probuzení pomáhá udržet si vnitřní klid i v bouřlivém prostředí, protože nás očišťuje od všeho, co by v nás mohlo vytvořit neklid, zbavuje nás všech jedů, které narušují naši vnitřní rovnováhu. Umístění višuddhi čakry v oblasti krční jamky není náhodné. Pomáhá nám totiž zbavit se všech jedů, které jsme "spolkli". Netýká se to pouze na tělesné úrovni špatného jídla, ale také všeho, co jsme si nechali líbit, co jsme do sebe vpustili a co nás otrávilo na mentální úrovni.

Vlastnosti

Jak již bylo uvedeno, višuddhi neboli krční čakra se nachází v oblasti hrdla. Díky tomu je spojená zejména s komunikací a potažmo i se schopností seberealizace a vyjádření svého pravého já. Je důležité, aby naše slova byla láskyplná a mírná. Vše negativní, co vyslovíme, se stává jedem, který višuddhi zatěžuje. Funguje to ale i v obráceném směru: vše špatné, co "spolkneme," je také třeba očistit. Višuddhi je místem právě této očisty. Při správném fungování brání, aby se jedy dostávaly dovnitř do nás, a naopak kontroluje to, co z nás odchází, kontroluje, že emoce a pohnutky vzniklé v srdci jsou čisté. Očistná funkci višuddhi je spojená s udána pránou (viz článek Pančaprána), která sídlí právě v oblasti krku. Je to stoupající proud energie, který napomáhá duchovnímu vývoji člověka.

Vedle řeči je s krkem spojený také dech. Pro celou tuto oblast je velmi významný, stimulující a pročišťující zejména dech udždžají.

Díky višuddhi může být člověk pevný, vnitřně stabilní, sebejistý, ale zůstává láskyplný. Neprojevuje se jeho ego, není sobecký. Ví, co chce, je upřímný, ale bere ohled také na druhé. Nemá žádné předsudky, nesoudí.

Symbolika

Višuddhi čakra je spojována s fialovou barvou. Elementem je éter, tedy základní pralátka, nositel zvuku. Ve višuddhi má lotos 16 okvětních lístků.

Zvířecím symbolem je sněhově bílý slon. Narozdíl od múladháry, kde má slon ohlávku, ve višuddhi ji už nemá, což symbolizuje oproštění se od závislosti na mysli. Vedle slona může mysl v této čakře symbolizovat také měsíc. Kromě fialové barvy se při zobrazení višuddhi používá také měsíční stříbřitá barva, která představuje právě čistotu, ke které zde docházíme.

Bídža mantrou je HAM.