Pančaprána

Panča prána neboli "pět prán" jsou projevy prány ve fyzickém těle. Každá z těchto pěti prán proudí v jiné části těla a působí na různé procesy v těle.

Jedná se o pět hlavních neboli velkých prán. Vedle nich je ještě petice vedlejších typů energie, tzv, upaprána.

  • Prána je první z pětice a má stejný název jako energie obecně. Sídlí v oblasti hrudníku, odkud směřuje směrem vzhůru. Ovlivňuje činnost srdce a plic a je symbolem nádechu. Podle ajurvédy je odpovědná za oběh krve a mízy. Kontroluje anaháta čakru a višudhi čakru.
  • Apána sídlí v podbřišku a působí opačným směrem, co prána, tedy dolů. Ovlivňuje ledviny a pohlavní orgány, působí na vylučování a symbolizuje výdech. Působí na dvě nejnižší čakry - múladháru a svadhištánu.
  • Samána vyrovnává působení prány a apány. Sídlí mezi nimi, v oblasti nad pupkem. Působí na žaludek, játra, slezinu a na tenké střevo. Je spojena s trávicím procesem a symbolizuje mezideší. Kontroluje manipúra čakru.
  • Udána sídlí v končetinách, krku a hlavě. Představuje pohyb, ovlivňuje duchovní rozvoj a působí na sympatikus a parasymptikus. Dále ovlivňuje řeč a smysly. U dechu symbolizuje prodloužení samány, tedy mezideší. Vztahuje se k adžňa čakře a sahasráře.
  • Vjána je "doplněním" předešlých čtyř energií. Působí tam, kde je nedostatek energie. Je spojena s tělesnými pohyby obecně. Symbolizuje celek a nemá žádné konkrétní místo v těle, kde by působila. Je všude, všeprostupující a působící tam, kde je třeba.