9 vlastností, které by měl mít správný učitel jógy

Popularita jógy neustále stoupá, objevuje se stále větší množství druhů, studií a učitelů. Pro někoho, kdo s jógou začíná, to může být velmi matoucí a jen těžko si vybírá vhodnou lekci. Ale můžu vás ujistit, že jóga je skutečně pro každého! Jde jen o to najít takového učitele, který vás bude inspirovat a bude vám prospívat. Tady je několik základních bodů, které byste měli u svého učitele či kurzu jógy hledat:

1. Znalosti

Dostatečně vzdělaný lektor vám poskytne stručné, obecné informace o dané pozici spolu s bezpečnostními tipy. Například: "Pokud se v pozici hrbíte a ramena máte vepředu, pak si pozici přizpůsobte tak, abyste ještě byli schopni udržet rovná záda a ramena vzadu." Klíčem je nalézt pokrok bez bolesti. Učitel by správně měl nabízet modifikace a variace, tak abyste se zlepšovali, ale zároveň se nezranili. Doporučuje pomůcky (jógový blok) a další dostupné kroky, které vám pomohou složitou pozici nakonec zvládnout.

2. Soucit

Mám rád studenty se silnou vůlí a tvrdou práci. Neexistuje žádná náhrada za pot. Nicméně jóga by také měla být zábavná. Pokud jsou lekce příliš nekompromisní, bez úsměvu a plné příkazů, budete je vnímat jako práci a přestanou vás bavit. Dobrý učitel od vás bude požadovat, abyste se pokusili pozice provádět co nejlépe, ale takovým způsobem, že vás podporuje. Není to agresivní nebo ponižující. Máte-li otázky, učitel by vám měl k dispozici před nebo po hodině.

3. Motivace

Jóga je velmi prospěšná, zejména když se blížíte ke svým psychickým a fyzickým hranicím, aniž byste tyto hranice překročili. Učitel, který vám pomůže vaše hranice najít a posouvat, je klenot. Díky takovým lekcím se budete neustále zlepšovat a rádi se na ně budete vracet.

4. Inspirace

Dobrý učitel jógy ve vás zanechá povznášející pocit, pocit plného žití. Moje lekce mají vždy jednoduché téma, tak aby byly smysluplné, jako je síla, odhodlání či trpělivost. Pokud po lekci nemáte pocit rozšířeného vědomí a pulzujícího žití, pak jste ji plně neprožili. To je to, co dělá jógu jedinečnou. Spojuje tělo a mysl a inspiruje ke změnám v reálném životě.

5. Poctivost

Všichni známe stereotypní jógový hlas – směšný, rozvláčný tón, kvůli kterému byste si na uši nejraději nasadili sluchátka. Autentický učitel jógy by měl být svůj. To znamená, že by měl používat méně jógového žargonu a více každodenního jazyka, tak aby se co nejvíce přiblížil studentům. Dobrý učitel bude upřímný a poctivý. Ukáže studentům své pravé já a tak se s nimi plně propojí. Je dost sebevědomý, aby ukázal, když děláte něco špatně, ale zároveň je pokorný. Přijal svou vlastní zranitelnost a lidskost. Nepředstírá, že je perfektní.

6. Ucelenost

I když je důležité lekce obměňovat, je třeba zajistit určitou soudržnost. Vždycky učím alespoň 10 až 15 minut stejných pozic jako v předchozí lekci. Je to dobrý způsob, jak ukázat pokrok a pochopit základní pozice. Je dobré opakovat základní pozice, protože jejich zvládnutí je předpokladem pro zvládnutí těžších pokročilejších pozic.

7. Síla

Dobrý učitel jógy vás bude podporovat a radovat se z vašich pokroků. Jóga vás naučí mít se rádi takové, jací jste, se všemi nedokonalostmi. Ale domněnka, že se po celou cvičení budete cítit báječně, je mylná. Ve skutečnosti je jóga určena k odhalování všech emocí, se kterými se v životě setkáváme. Vyvolává pocity štěstí, stejně jako konfrontaci a frustraci. Silný učitel vás emocemi provede a ukáže, jak je pomocí jógy zvládnout.

8. Účinnost

Co je nejdůležitější, jóga musí pracovat pro vaše tělo a mysl. Cvičení může být zábavné, ale hlavní je to, zda vás inspiruje, abyste se v životě věnovali věcem, které vás naplňují. Pokud vám nepomáhá žít život naplno, tak jaký má význam?

9. Kvalifikace

Jóga nemá nastavenou úroveň, kterou musí všichni lektoři splňovat. Nicméně je dobré, pokud učitel dokončil nějaké kurzy jógy. Pokud to nenajdete v jeho životopise, pak o tyto informace požádejte přímo lektora. Tyto informace vám napoví, zda je daný kurz pro vás ten pravý. Pokud jste bývalý atlet s dlouhou historií zranění, budou vám nejvíce vyhovovat lekce bývalého atleta, který jógu využil k léčbě svých zranění.

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda vám učitel či lekce vyhovuje, je lekci navštívit (zhlédnout) a pozorovat, jak na vás působí.

Přeloženo z: http://yoganonymous.com/9-qualities-great-yoga-teachers-find-instructor-class-inspires/

Autor: Jake Panasevich