Pět jednoduchých kroků, jak zklidnit rozbouřenou mysl

Známe to všichni. V hlavě nám jedna myšlenka střídá druhou, bzučí to jako v úle a my nevíme, co dřív. Brzy nás to začne vyčerpávat, takže se dostaví únava, špatná nálada a stres. Jak z tohoto koloběhu vyskočit? Máme pro vás pět jednoduchých kroků:

 1. Vraťte se do přítomnosti

Starosti, obavy, pocity viny, vztek a další negativní emoce nás uvrhávají do přemítání o minulosti nebo budoucnosti. Řešíme, co se stalo, jak to mohlo být jinak, nebo naopak co by mohlo nastat. Jenomže jediné skutečné je TEĎ. Pokud se vrátíte to přítomnosti, zjistíte, že s minulostí možná nic moc neuděláte a budoucnost ještě nenastala. Uvědomte si, kde jste, co cítíte, co je kolem Vás. Přiveďte svoji mysl do přítomnosti.

2. Smiřte se se skutečností

Akceptujte svoje pocity. Uvědomte si, jak se cítíte a přijměte to. Potlačováním negativních emocí je pouze živíte. Něco Vás rozlobilo, fajn, tak prostě máte vztek. Uvědomte si ho a zkuste ho prozkoumat. Odkud se bere? Jak se fyzicky cítíte? To Vás opět přitáhne do přítomnosti a nedá mysli prostor na odbíhání pryč.

3. Zaměřte svoji pozornost na dech

Přesuňte svoji pozornost k dechu a zkuste chvíli pozorovat svůj dech. Jemně ho zklidňujte a zpomalujte. Pozornost zaměřená na dech Vás opět přivádí do přítomnosti, navíc klidný a pomalý dech Vás zklidňuje. Pokud se pozornost odpoutá od vnímání dechu a začne se opět zabývat něčím jiným, vraťte ji k dechu hned, jak si to uvědomíte. A bez výčitek. Je to přirozené.

4. Dostaňte myšlenky z hlavy na papír

Snaha udržet svoji mysl v přítomném okamžiku a uvolněné dýchání Vás jistě alespoň trochu zklidní, nicméně hlavu vyčistit nemusí. Vezměte si proto papír a tužku a vypište se z toho. Pište cokoliv, co Vás napadá. Je to úplně jedno. Prostě pište. Dobré je popsat alespoň jeden nebo dva listy, protože v průběhu psaní si můžete říct, že už je to OK, a že si zbytek zpracujete i bez psaní. Není to tak. Vrátí Vás to zase do víru myšlenek, proto pište i ve chvíli, kdy si myslíte, že už nevíte, co napsat. Klidně napište: "Nevím už, co psát, strašně mě to otravuje..." Vypíšete se i z toho a uleví ce Vám.

5. Začněte jednat

Jakmile se takto uvolníte, začněte jednat. Je něco, co můžete udělat hned, abyste ovlivnili zdroj Vašeho předchozího stresu? Pokud ano, udělejte to. Budete mít už větší nadhled a půjde to lépe. Pokud ne, jděte dělat něco jiného, co Vás "pohltí". Něco, co Vás baví a nedá prostor mysli, aby opět odběhla pryč. Zacvičte si jógu, jděte si zaběhat, vezměte si knížku, jděte něco tvořit, uklízet, tančit apod. Buďte aktivní a zaměstnejte svoji mysl.

Udělejte těchto pět kroků. Nehledejte výmluvy, prostě je udělejte.