5 skrytých benefitů pozice psa hlavou dolů

Pokud jste se zúčastnili alespoň jedné lekce jógy, pravděpodobně jste už zkusili pozici psa hlavou dolů. Tato pozice je základní součástí většiny sestav Vinyasy, a pro mnohé z nás znamená protažení v oblasti rukou, zad a nohou. To je jasné, ale existuje ještě mnoho dalších výhod. Pes hlavou dolů je velmi náročný, protože svaly na těle musí držet tělo v pozici odporující gravitaci.

Pozice psa hlavou dolů:

1. Posiluje břišní svaly

Představte si přetočení pozice psa hlavou dolů nahoru (nohy, ruce i hlava míří ke stropu), do pozice lodě, která výrazně posiluje břišní svaly. V pozici psa hlavou dolů je posilujeme velmi podobně. Zapojujeme především břišní svaly, které podporují páteř.

2. Zlepšuje krevní oběh

Mnozí mají tendenci zapomínat, že pozice psa hlavou dolů patří mezi inverzní (obrácené) pozice! Vzhledem k tomu, že zvedáme boky a hlava klesá pod úroveň srdce, gravitace na naše tělo začne působit v opačném směru, čímž dojde k celkovému rozproudění krevního oběhu.

3. Zlepšuje trávení

Ačkoli pes hlavou dolů naše trávicí ústrojí úplně „neždíme", umožňuje mírnou břišní kompresi tím, že vtahuje pupík směrem k páteři. Stimuluje tak orgány jako jsou ledviny, játra a slezina a pomáhá při trávení.

4. Posiluje dlaně a chodidla

Opěrami pro pozici psa hlavou dolů jsou dlaně a chodidla. Ty se tak díky tomu připravují na následující balanční pozice.

5. Odstraňuje napětí

Protažení krční páteře a krku pomáhá naši hlavu a mysl důkladně zrelaxovat.

Zdroj: http://www.gaiamtv.com/article/5-hidden-benefits-downward-facing-dog#sthash.Quf13EA5.dpuf