Jóga jako životní styl

Když někdo řekne, že se zajímá o jógu, většinou to znamená, nebo si to tak alespoň představujeme, že chodí jednou dvakrát týdně na lekci jógy do nějakého studia. A dost často to tak také je. Pokud cvičíte občas i doma, je to nadstandart a jestli jste měli v ruce nějakou knihu o józe, jste už opravdu velký jógín. :-)

Jóga je ale daleko bohatší a je škoda, že se často zavírá do studií. Za zavřenými dveřmi ji cvičíme a když z lekce odcházíme, velmi často ji tam i necháváme. Přitom fyzické cvičení, pod kterým známe jógu dnes, je výplod moderní doby.

Samozřejmě se vše vyvíjí a to, jak dnes jógu vnímáme, odráží potřeby naší společnosti, není ale vůbec na škodu se na jógu podívat daleko pozorněji a zkusit ji zahrnout do našeho všedního života, nevyčleňovat ji pouze na určitý čas a místo v našem týdnu.

Jak začlenit jógu do svého běžného života?

  • Z ranního pozdravu slunci se může stát krásný pravidelný rituál, ke kterému se nebudeme přemlouvat a bude pro nás samozřejmý stejně, jako čištění zubů. Rychlé a efektivní hned po ránu.
  • Kdykoliv v průběhu dne si můžeme provést pár pozic nebo protahovacích cviků - na zemi, na židli, ve stoje. Jde jen o to vnímat svoje tělo a respektovat jeho potřeby.
  • Stejně jako vnímat tělo, je důležité vnímat naše pocity. Pokud jsme unavení, přetažení, neklidní, pomůže krátká relaxace, meditace nebo dechové cvičení. Není potřeba nic dlouhého - stačí 2 - 3 minuty.
  • Dopravní prostředky jsou ideálním místem pro meditaci ;-).

Jóga není pouze o fyzickém cvičení

Bohatost jógy spočívá také v tom, že se jedná o ucelený systém, o přístup k životu. Jak bylo zmíněno výše, na fyzické cvičení se v józe klade důraz až posledních 100 - 150 let. Součástí jógy jsou různé dechové techniky, které pracují s dechem, resp. s pránou. Najdeme zde celou řadu očistných technik - a to jak pro tělo, tak pro duši. V neposlední řadě zde jsou morální a etické zásady - jama a nijama, které nám pomáhají být lepšími jak ve vztahu k sobě, tak k druhým.

Způsobů, jak promítnout jógu do svého dne, i když zrovna nemáme lekci, je opravdu nepřeberné množství. Stačí se jen vzdělávat, inspirovat, být všímaví a bdělí.