Začínáme s jógou - 10 nejčastějších otázek začátečníků zodpovězeno

Začínáte s jógou, už jste začali nebo o tom zatím jen přemýšlíte? Zodpověděli jsme pro Vás nejčastější otázníky v začátcích jógy.

Jóga není jen nějaké „stavění se na hlavu“, pro její praktikování je důležité o této filozofii také něco vědět, aby měla ten tížený blahodárný vliv na naše těla, duši i mysl.

 

1. Co je to jóga?

Slovo jóga ze sanskrtského slova yuj znamená spojit nebo vázat a je často interpretováno jako sjednocení, jako společné dodržování určité disciplíny. Muž, který cvičí jógu, se nazývá jogín, žena je jogínka.

Indický mudrc Patanjali údajně shromáždil vědění o praxi jógy ve formě jóga súter před dvěma tisíci lety. Sútra je sbírka 195 pravidel, které dodnes slouží jako základní filozofická příručka pro jogíny. Nastiňuje také osm vývojových stupňů jógy: jáma a nijáma (etický trénink), ásany (tělesné pozice), pránájáma (dýchání), pratjahára (ovládnutí smyslů), dhárána (koncentrace), dhjána (meditace), a konečně samádhi (osvícení). Dnes je většina lidí, kteří cvičí jógu, zaměřena pouze na třetí stupeň, což jsou ásany – fyzické pozice, jejichž cílem je očistit tělo a poskytnout fyzickou sílu a vytrvalost potřebnou pro dlouhodobé meditace.

2. Co znamená HATHA?

Slovo Hatha znamená síla vůle. Hatha jóga odkazuje na soubor tělesných cvičení (ásan) a jejich sekvencí, které mají posílit kosti, svaly a celé naše tělo. Pozice jsou navrženy tak, aby otevíraly tělesné kanály, především pak hlavní kanál, tedy páteř, aby jím mohla volně proudit energie. Hatha může být také přeložena jako Slunce (ha) a Měsíc (tha). Jedná se o vyrovnanost mužských a ženských aspektů v každém z nás. Hatha jóga je cestou k vytvoření rovnováhy a sjednocení protikladů. Hatha jóga je velmi účinný nástroj pro vlastní transformaci. Vyžaduje od nás, abychom naši pozornost směřovali na dech, což nám pomáhá potlačit výkyvy mysli a soustředit se pouze na přítomný okamžik.

3. Co znamená ÓM?

ÓM je mantra, nebo vibrace, které se tradičně odříkává na začátku a na konci lekce jógy. Říká se, že je to zvuk vesmíru. Co přesně to znamená?

Už staří jogíni věděli, že celý vesmír je v pohybu. Nic není nikdy pevné nebo stálé. Vše, co existuje, pulzuje, vytváří rytmické vibrace, které staří jogíni spojovali právě se zvukem ÓM. Nemusíme si být tohoto zvuku vědomi v každé chvíli našeho každodenního života, ale můžeme ho zaregistrovat ve formě šumění podzimního listí, vln na pobřeží nebo nasloucháním vnitřku mušlí. Zpívání ÓM nám umožňuje vnímat naše zkušenosti jako odraz toho, jak se celý vesmír pohybuje -zapadající Slunce, vycházející Měsíc, příliv a odliv, tlukot našich srdcí. Zpívání mantry ÓM nás vezme na projížďku v tomto univerzálním a všeobjímajícím pohybu – prostřednictvím našich dechů, našeho vědomí a naší fyzické energie začneme cítit větší spojení s vesmírem, které je zároveň povznášející a uklidňující.

4. Musím být vegetarián, abych mohl/a cvičit?

První zásadou filosofie jógy je ahinsá, což znamená neubližovat sobě a druhým. Někteří lidé to interpretují tak, že pod tuto zásadu spadá pravidlo nejíst zvířata, ale v jógové komunitě se tento problém neustále řeší. Je to především osobní rozhodnutí, které musí udělat každý sám za sebe. Pokud uvažujete o tom stát se vegetariánem, nezapomeňte vzít v úvahu své osobní zdravotní dispozice a také to, jak vaše volba ovlivní ty, s nimiž žijete. Být vegetarián by nemělo být něco, co někdo přikazuje ostatním – agresivní příkazy nemají se zásadou ahinsá nic společného. Člověk nemusí být vegetarián, je však důležité vzdát úctu nejen zvířatúm, ale i rostlinkám, které se obětovaly pro naše bytí. Důležité je s jakou myslí příjímáme potravu, která je energií jako my samotní a přistupovat k tomuto celému procesu s láskou a vděčností.

5. Kolikrát týdně bych měl/a cvičit?

Jóga je úžasná – i když budete cvičit jen jednu hodinu týdně, uvidíte výsledky. Pokud můžete cvičit vícekrát, uvidíte výsledky rychleji a ve větší míře. Navrhujeme začít cvičit dvakrát nebo třikrát týdně, hodinu až hodinu a půl. Pokud můžete cvičit jen 20 minut, nic se neděje. Nedovolte, aby časová omezení nebo nereálné cíle byly překážkou, cvičte, jak můžete a netrapte se tím. Pravděpodobně zjistíte, že po určitém čase budete toužit cvičit víc a víc :-).

6. Čím se jóga liší od strečinku a jiných forem posilování?

Na rozdíl od strečinku nebo posilování je jóga něco víc než jen tělesné cvičení. Fyzická praxe je pouze jedním z aspektů jógy. A i v rámci tělesného cvičení jóga je jedinečná, protože propojuje pohyb těla a proudění mysli do rytmu našeho dechu. Propojení mysli, těla a dechu nám pomáhá nasměrovat svou pozornost dovnitř. Prostřednictvím tohoto procesu vnitřní pozornosti se učíme rozpoznat své obvyklé myšlenkové vzorce, aniž bychom se je snažili soudit či měnit. Jsme si stále více vědomi našeho prožitku od okamžiku k okamžiku. Vědomí, která tak pěstujeme, je to, co dělá z jógy životní styl, spíše než úkol nebo cíl, který má být dokončen.

7. Je jóga náboženství?

Jóga není náboženstvím. Je to filozofie, která se vyvinula v Indii asi před pěti tisíci lety. Otec klasické Ashtanga jógy, cesty, která má 8 vývojových stupňů, se jmenuje Patanjali a napsal Jóga sútru. (Nepleťte si ji s Ashtanga Vinyasa jógou, kterou vyvinul K. Pattabhi Jois). Sútra poskytuje rámec pro duchovní růst a ovládnutí fyzického a mentálního těla. S jógou se prolínají další filosofie jako hinduismus a buddhismus. Není nutné se vzdát vašeho vlastního náboženského přesvědčení, abyste mohli cvičit jógu.

8. Nejsem flexibilní, mohu dělat jógu?

Ano! Jste ideální kandidát pro cvičení jógy. Mnoho lidí si myslí, že je třeba být flexibilní, aby mohli začít cvičit jógu, ale je to trochu jako myslet si, že musíte být schopni hrát tenis, abyste mohli jít na lekci tenisu. Prostě začněte a zjistíte, že právě díky józe budete čím dál pružnější. Kromě toho budete silnější, budete lépe koordinovat své pohyby, posílíte kardiovaskulární systém, stejně jako smysl pro sebedůvěru a psychickou pohodu.

9. Co potřebuji, abych mohl/a začít?

Vše, co opravdu potřebujete, je vaše tělo, vaše mysl a trocha zvědavosti. Ale je také užitečné mít pohodlné legíny nebo šortky a tričko. Obuv není nutná, protože se cvičí naboso. Hodí se mít u sebe ručník nebo nejlépr jógamatku.

10. Proč by se nemělo dvě až tři hodiny před lekcí jíst?

Při józe naše tělo kroutíme ze strany na stranu, přetáčíme vzhůru nohama a ohýbáme dopředu a dozadu. Pokud jste plně nestrávili poslední jídlo, nebudete se při cvičení cítit moc dobře. Pokud máte rychlý metabolismus a bojíte se, že během lekce budete mít hlad nebo se budete cítit slabí, zkuste asi půl hodiny až hodinu před lekcí lehké občerstvení jako je jogurt, ořechy nebo ovoce či džus.