V pravidelnosti je síla

Současná dynamická doba nás nutí být maximálně flexibilní. Lítáme od jednoho k druhému a v zásadě pouze hasíme požáry. Vytváříme různé plánovací systémy, ale komu opravdu fungují? A právě tento chaotický a rychlý životní styl je jeden z příčin vysokého stresu a s ním spojenými psychickými a fyzickými problémy.

Když se podíváme na jakákoliv stará učení zjistíme, že všechna doporučovala určitou pravidelnost. Během dne bylo několik záchytných bodů, které se lidé snažili dodržovat. Je to pravidelné jídlo, meditace v určitý čas a zejména respektování přírodních cyklů a svých biologických hodin. Znamená to například, že jíme hlavní jídlo, když je náš trávicí oheň nejsilnější a ne, když najdeme skulinku mezi schůzkami.

Není úplně snadné plně respektovat tyto biologické hodiny a vytvořit si nějaké pravidelnosti, pokud máte náročnou práci nebo malé děti. Určitá schopnost přizpůsobovat se situaci být musí. Nicméně je dobré si vytvořit určité návyky, které provádíme pokud možno každý den. I když to budou zdánlivě jen drobnosti, mohou se stát záchytnými body, které vás v jinak rozlítaném dni ukotví.

Zkuste si zvyknout například na takové "pětiminutovky", jako je ranním pozdrav slunci a večerní krátká meditace. Kromě výše zmíněného ukotvení vám to přinese i ráno rozproudění energie a večer potřebné zklidnění. Navíc v jakékoliv praxi platí, že je hodnotnější pravidelně a krátce než nárazově a dlouze. Toto ranní cvičení a večerní meditace mohou být tedy nejen kotvy ve vašem dni, ale také ve vaší jógové praxi.