Na čem opravdu záleží?

Profesor filozofie stojí před svojí třídou. Na stole několik předmětů. Hodina začne, on bezeslova zvedne velkou nádobu a začne ji plnit golfovými míčky. Pak se zeptá, zda je nádoba plná. Studenti souhlasí, že ano.

Profesor zvedne krabici plnou kamínků a nasype ji do nádoby. Zatřese s ní a kamínky vyplní prázdné místo mezi golfovými míčky. Opět se zeptá, zda je nádoba plná. Studenti znovu souhlasí.

Následně zvedne krabici písku a nasype ji do nádoby. Písek vyplní zbylé místo v nádobě a profesor se znovu ptá, zda je nádoba plná. Studenti jednomyslně souhlasí.

Nyní vyndavá z pod stolu dvě plechovky piva a vylije je do nádoby. Studenti se smějí....

"Nyní", promluví profesor, "chci, abyste si uvědomili, že tato nádoba reprezentuje váš život. Golfové míčky jsou to nejdůležitější: rodina, děti, zdraví, přátelé a vaše vášně. A i když ztratíte vše ostatí, váš život zůstane stále plný. Kamínky jsou jako vaše práce, dům, auto. Písek je vše ostatní, drobnosti.

"Když nasypete do nábody jako první písek", pokračuje profesor, "na kamínky ani golfové míčky již nezbyde prostor. Stejné je to v životě."

"Když vložíte čas a energii do malých věcí, nikdy už nezbyde prostor na věci, které jsou pro vás opravdu důležité".

Věnujte se tedy tomu, co vás dělá štastné.

Žijte se svými dětmi, rodiči a prarodiči. Sdílejte se svými blízkými. Žijte, jakoby vám bylo 18.
Vždy zbyde čas na úklid domu a zahrady. Dbejte o své golfové míčky. Stanovte si své priority. Ostatní je jen písek."

Jeden ze studentů se zeptal, co reprezentují plechovky piva.

"Jsem rád, že se ptáš", usmál se profesor. "Pivo má ukázat, že jakkoliv plný se váš život zdá být, vždy se najde místo na pár piv s přáteli".