Jógová relaxace s uvědomováním si částí těla

Jedná se o velmi jednoduchou techniku, která je vhodná pro úplné začátečníky. Spočívá v uvědomování si jednotlivých částí těla a jejich vědomým uvolňování.

Provedení

 1. Lehneme si na záda do šavásany.
 2. Zavřeme oči a klidně dýcháme. Myšlenky necháváme volně plynout. Nad ničím nepřemýšlíme.
 3. Soustředíme svoji pozornost na prsty na pravé noze. Uvědomíme si jednotlivé prsty a s výdechem je postupně uvolňujeme.
 4. Přesuneme pozornost k chodidlu a s výdechem ho uvolníme.
 5. Postupně si uvědomujeme a uvolňujeme další části pravé nohy: patu, nárt, kotníky, lýtko a holeň, koleno, stehno a kyčel.
 6. Uvědomíme si celou pravou nohu, která je uvolněná. Porovnáme pocity, jaké máme v uvolněné pravé noze a jaké máme v levé noze, která ještě uvolněná není.
 7. Stejným způsobem uvolníme postupně i levou nohu.
 8. Přesuneme pozornost k pravé ruce a postupně s výdechem uvolníme její jednotlivé části: prsty, dlaň, nárt, zápěstí, předloktí, loket, nadloktí a rameno.
 9. Uvědomíme si uvolnění celé ruky a porovnáme pocity, jaké máme v pravé a jaké v levé ruce.
 10. Přesuneme pozornost k levé ruce a také ji postupně uvolníme.
 11. Dále si uvědomujeme a uvolňujeme části trupu: podbřišek, břicho, hrudník, oblast kolem klíčních kostí, pravý a levý bok.
 12. Uvolníme hýždě.
 13. Postupně uvolňujeme zádové svaly. Postupujeme po páteři od kostrče směrem vzhůru a s každým výdechem uvolníme část zádových svalů.
 14. Uvědomíme si a uvolníme svaly krku.
 15. Uvědomíme si a uvolníme postupně jednotlivé části hlavy: temeno, týl, uši, spánky, čelo, obočí, bod mezi obočím, oči, nos, tváře, ústa a bradu.
 16. Procítíme uvolnění celého těla.
 17. Ještě jednou si projdeme tělo od špiček prstů u nohou po temeno hlavy a pokud ještě někde ucítíme napětí, tak toto místo prodýcháme a svýdechem uvolníme.
 18. Připravíme se na konec relaxace. Provedeme několik hlubokých nádechů a výdechů.
 19. S dalším nádechem zahýbáme prsty na rukou a na nohou, zakroužíme rukama v zápěstí, nohama v kotnících, skloníme hlavu k jednomu a druhému rameni.
 20. Relaxace skončila.