4 zkušenosti z jógy, které vám pomohou v pracovním životě

Jóga a pracovní život k sobě nemají tak daleko, jak se může zdát. Většinu dní jsem v neustálém spěchu. Spěchám, abych splnila požadavky svých klientů. Spěchám, abych vyřídila zakázky s napjatými termíny. Spěchám z jedné schůzky na další. Takže moje úterní regenerační lekce jógy jsou vítaným úprkem z dennodenní dřiny v korporátním světě. Přestože čas strávený na mé podložce je na míle vzdálený hluku profesního prostředí, mnoho věcí a vědomostí ze cvičení jsem do svého pracovního života přejala.

Zde jsou základní 4 věci, které mě jóga naučila:

1. Relaxujte, když jste napjatí

Odjakživa mám hrozně ztuhlé boky. I když mnoho svalových skupin dokážu protáhnout velmi snadno a bez jakéhokoliv pocitu nepohodlí, moje boky se mnou odmítají spolupracovat. Takže když v nich mám při některé pozici pocit extrémního napětí, začnu vědomě relaxovat.

To mi umožňuje pozici naplno prožít, zůstat v ní a prohlubovat jí, místo abych s ní bojovala.
Stejný princip platí pro pracovní život – pokud budete napjatí a situace vás bude tlačit mimo zónu pohodlí, nebo se budete potřebovat zlepšit v oblasti, ve které nemáte mnoho zkušeností.

Čím více se v tomto okamžiku zrelaxujete, místo toho, abyste proti němu bojovali, tím více se otevřete novým možnostem a zažijete větší růst.

2. Nenechte se srovnávat s ostatními

Někdy je pro mě cvičení jógy velmi pokořující. I když moje báječná učitelka Lucy Curtis vždy zdůrazňuje, že naše cesta je jen naše vlastní, má přirozeně soutěživá povaha někdy způsobí, že svou flexibilitu porovnávám s ostatními ve studiu.

Řekněme, že zatímco ostatní lidé v mé třídě se bez námahy ohýbají do nejrůznějších pozic, já na ně často ze své podložky závistivě zírám.

Krása regenerační jógy je v tom, že většinu času jsou oči zavřené. To mi umožňuje se zaměřit na mé tělo, na to, jak o sebe pečuju, jak se zlepšuju, namísto srovnávání sebe s ostatními. Je to opravdu nádherný pocit.

Do vašeho profesního života neustále přicházejí různě zkušení a silní lidé. Trávit svůj čas tím, že se s nimi budete srovnávat, vás dovede pouze k pochybování o sobě samých, ke zbytečné soutěživosti, nebo k příliš velkému důrazu na ego.

Místo toho věnujte pozornost tomu, že se budete den po dni, po krůčkách, věnovat vlastnímu sebezdokonalování. Jak řekl Buddha, "džbán se plní kapku po kapce."

3. Získejte pocit jednoty s ostatními

I když stojíme každý na své jógamatce, vždycky při lekci jógy cítím pocit jednoty s ostatními cvičenci.

Všichni se sice pohybujeme trochu jinak, pracujeme na vlně našeho vlastního dechu a směřujeme ke specifickým potřebám každého z našich těl, ale všichni jsme přítomni v jedné místnosti, děláme stejné ásany – společně v malé dočasné komunitě.

A když lekci zakončíme klidným Namaste, božství v každém z nás se propojuje s božstvím všech kolem.

Stejně tak v práci – základem týmové práce a spolupráce je pocit jednoty s ostatními.

Ať už se bude zabývat spolupracovníky nebo zákazníky, pokud odhalíte a oceníte vaše společné rysy, lépe se s nimi propojíte, porozumíte jim a spoluprací dokážete velké věci.

4. Oceňte sami sebe

Moje oblíbenou částí lekce jógy je chvíle po tom, kdy ležím uvolněná a klidná v šávásaně a vdechuji jemnou vůni levandule z mého polštáře, a nás učitel nás vyzve, abychom se položili na bok do klubíčka.

Vyzve nás, abychom se sami objali a poděkovali si za to, jak se staráme o naše tělo – fyzicky i psychicky. Je to okamžik, když si já i mí spolužáci uvědomíme lásku k sobě samým, na což jinak během celodenního shonu nemáme čas.

A to je dobré aplikovat v práci i v životě.

Udělejte si každý den čas, abyste ocenili svá vítězství, ať už velká nebo malá. Uvědomit si své úspěchy posiluje úsilí, které svému životu věnujete, přináší pocit štěstí a zvyšuje sebevědomí.
Jak řekla Kristin Neff, "Když sami sebe oceníme, otevíráme svá srdce takovým způsobem, který může měnit naše životy."

Osvojte si tyto kroky, denně je praktikujte a uvidíte, jak se váš pracovní život zlepší!

Přeloženo z: http://www.theyogablog.com/yoga-work-life/

Autorka: Patricia Thompson