Satja neboli nelhaní

Satja je jednou z jam, neboli "příkazů" osmistupňové rádžajógy. Překládáme ji jako nelhaní nebo pravdivost. Podobně jako jiné morální zásady prvního stupně rádžajógy, i satja se vztahuje jak na naše okolí, tak na nás samé.

Pokud řekneme satja = nelhaní, je každému význam jasný. Lhát se nemá. V tom jsme vychováni, i když, ruku na srdce, kdo tuto zásady v životě neporušil. Pokud pro nás není jóga pouze fyzické cvičení, měli bychom vedle praxe ásan a dechových cvičení přijmout do svého života i jamu a nijamu, satju nevyjímaje. Je důležité žít v pravdě, protože jakákoliv lež, ať už lžeme někomu jinému nebo sami sobě, vytváří negativní energii a způsobuje v nás nerovnováhu.

Prvním krokem je odstranit lež ze své mluvy. Často lžeme ze strachu nebo ve hněvu. Lží se snažíme ochránit sebe či ostatní. To ale není cesta k harmonii. Při kontaktu s druhými se snažte více naslouchat a méně mluvit. Naslouchání vás udrží v přítomnosti. Pak budete plně vědomí a nebudete mít takovou potřebu někoho nebo něco soudit, kritizovat či pomlouvat. Snažte se také vyvarovat mluvení, jen aby řeč nestála. V takovém případě opět často sklouzáváme k negativním a lživým slovům. Buďte v Pravdě. Možná si říkáte, jaká ta Pravda je. Ano, můžeme se mýlit. Můžeme něco považovat za pravdivé a časem zjistíme, že to tak není. Buďte pravdiví tak, jak jste, v tu chvíli.

Druhým krokem je být upřímný. Nestačí pouze nelhat. I prosté zamlčování skutečnosti je ve své podstatě lží. Buďte upřímní k sobě i k ostatním. Jen tak projevíte sami sebe. Sdělujte věci tak, jak je cítíte, potřebujete nebo vnímáte. Se soucitem, ohleduplností a láskou.

Satja je důležitá i při praxi ásan. Často se do cvičení nutíme, jen kvůli ostatním. Snažíme se jim přizpůsobit, protože chceme zapadnout, nebo si budujeme nějakou image. To vše je lhaní. To, že vašim přátelům vyhovuje jeden styl jógy, neznamená, že musí být ten pravý i pro vás. Možná vám nějaká pozice není zase tak příjemná, ale tlačíte se do ní, protože chcete vypadat jako pokročilý jógín. Možná vaše myšlenky nejsou zase tak běloskvoucí, jak se snažíte svému okolí namluvit. Buďte upřímní, ať nežijete ve lži. Buďte sami sebou i se svými chybami a nedokonalostmi. Nejen při praxi jógy jde ruku v ruce se satjou ahinsa. Kromě lhaní si budete i ubližovat a to cesta k poznání sebe samých a k nastolení vnitřního klidu a harmonie určitě není.

Pokud budete k sobě upřímní,budete se respektovat a žít svůj vlastní život, dá vám to ohromnou sílu, klid a chuť do života. Budete šťastní nejen vy, ale i vaše okolí.