Jógou k posílení imunity. Pro každého!

Jedním z velkých benefitů cvičení jógy je zlepšení lymfatického (mízního) oběhu v těle. Lymfatický systém je tvořen sítí lymfatických cév, které transportují lymfu (tekutinu) a tím čistí mezibuněčný prostor od nežádoucích látek, bakterií a různých částic jako třeba odumřelých buněk. Lymfa je filtrována v uzlinách a celý lymfatický systém je pak napojen na krevní oběh.

Lymfatický systém je základním kamenem lidské imunity a jeho součástí je i mnoho orgánů. Například brzlík, slezina, kostní dřeň a lymfoidní tkáň zažívacího systému.

Imunita organismu je zajištěna následujícími procesy: odvodem zbytkových tekutin z tkání, odvodem mastných kyselin a tuků z tkání do oběhového systému, eliminací infekcí pomocí přenosu antigenu do uzlin, kde dojde ke spuštění obranné reakce.

Jak tedy cvičení jógy přispívá k tomuto procesu?

Lymfa (tekutina) není skrze tělo pumpována jako krev. Lymfa se pohybuje především pomocí stahů kosterních svalů. A právě k těmto kontrakcím velkých svalů na nohou a pažích při józe dochází. Dalším velkým pomocníkem pro oběh lymfy jsou obrácené pozice – nohy k nebi (Viparita Karani) nebo stoj na ramenou (Salamba Sarvangasana ). Při nich je lymfa k oběhu poháněna gravitací a dochází tak k zvýšenému odvodu odpadních látek ze tkání – čištění.

Úplné nebo částečné obrácené pozice jsou prospěšné především pro ty z nás, kteří v zaměstnání dlouho sedí či stojí. To dochází ke zbytňování žil a lymfatických cév.

Lymfatický systém primárně chrání tělo před infekcemi a šíření zhoubných nádorů. Jóga tudíž přináší ohromné skyté benefity pro zdraví a sílu imunitního systému. Každý z nás může využít jógu pro posílení své imunity. Bez ohledu na délku praxe a zkušenosti.

Vzhůru do toho. Začněte Pozdravem Slunci či ranní sestavou. Uvidíte, že se změna brzy dostaví.