Výhody klasické jógy

Že je dnešní doba uspěchaná, ví snad každý, ale málokdo s tím něco dělá. Ostatní i my sami po sobě chceme více věcí a vše za kratší čas.

Už dávno neplánujeme na roky dopředu. Mnohdy se nejsme schopni domluvit ani na další den a jistíme si to slůvky: "Zavoláme si." Mimochodem, když už je řeč o telefonování, dokáže si ještě někdo představit, že bychom každé číslo vytáčeli na ciferníku jako dřív? Tu trpělivost bychom už neměli.

Vše se zrychluje, všeho je víc a my jsme více nervózní, nedočkaví a ve stresu. Všechno chceme hned. Jóga je jeden ze systémů, který jde proti tomuto trendu. Učí nás naopak zpomalit, zastavit se, zklidnit svoji rozbouřenou mysl. Ale ani jóga se novému trendu nevyhnula. Daleko oblíbenější formou jógy, než je klasická hathajóga, je v dnešní době powerjóga. Proč? Protože odpovídá tempu doby. Vše je rychlé, nikdo vás nenutí, abyste na lekci deset minut seděli a soustředili se pouze na dech. Sice si krásně zacvičíme, protáhneme tělo, možná se i rozdýcháme, ale svoji mysl málokdy utišíme.

Z tohoto pohledu je lepší variantou klasická hathajóga, která je pomalá a klidná. Nepracuje pouze s tělem a dechem, ale také s myslí. V prvních lekcích budete možná nervózní, i pětiminutová relaxace vám bude připadat nesnesitelně dlouhá, ale za pár měsíců poctivé docházky se naučíte uvolnit a tuto relaxaci si užít. Prostě vypnout. Postupem času tuto dovednost zapojíte i do běžného života. Budete vědět, co dokáže pár hlubokých a klidných nádechů a výdechů. Je to otázka třeba jen dvou minut, ale účinky jsou vynikající.

Výhodou klasické jógy nejsou pouze delší relaxace a dechová (pránájámická) cvičení. Celá hathajóga je o pomalém klidném pohybu, výdržích v ásanách a neustálé pozornosti. Velmi důležité je se po celou dobu soustředit na své tělo a dech, vnímat účinky jednotlivých pozic, uvolnit se a klidně a plynule dýchat. Veškeré starosti z běžného života je třeba nechat za dveřmi. Pokud toto uděláte, bude lekce jógy důležitá hlavně pro vaši mysl a její klid se odrazí i na vašem fyzickém těle a zdraví.