Dhauti jsou techniky, které očišťují především žaludek, ale také jazyk, jícen a střeva. Pomáhají při nevolnosti a překyselení žaludku.

Džíva múla dhautí

Technika, která patří k těm jednodušším. Jedná se o očistu kořene jazyka. Pro tuto techniku se používá speciální škrabka, je ale možné použít i obrácenou čajovou lžičku, případně prsty.

Čistou lžičku nebo dva až tři spojené prsty tak, aby byly jejich špičky v jedné rovině, vsuneme do úst a "oškrabujeme" z jazyka jeho povlak. Očistíme ho tak od nečistot, které by se jinak dostaly dál do trávicí trubice.

Džala dhauti (jinak také vamana dhauti či kundžal krija)

Při této technice vypijeme rychle 2 litry teplé (asi 40°C) mírně slané vody. Poté se předkloníme, jednou rukou tlačíme na břicho a prsty druhé strčíme do krku. Tím vyvoláme vyvrhnutí vody zase ven. Dojde tak k pročištění žaludku. Tuto techniku je třeba provádět pouze s prázdným žaludkem, aby došlo k jeho očištění od zbytků nestrávené potravy.

Vastra dhauti

Náročnější pročišťovací technika, při které polykáme asi 3 metry dlouhý pruh bavlny namočený do slané vody. Poté pomalu látku zase vytahujeme z úst ven. Tato technika je náročná a neměla by být nacvičována bez dozoru zkušeného cvičitele.

Šankprakšalána

Tato technika očišťuje střeva. Na úvod vypijeme vlažnou mírně slanou vodu a poté následují cviky, které vodu ženou střevy tak, aby došlo k jejich očistě. Cvičení je vhodné zejména pro lidi, kteří trpí zácpou. Cvičit je možné každý den. Technika není vhodná pouze pro lidi s vysokým krevním tlakem, problémy se srdcem a žaludečními vředy.

.