Tři tipy pro jarní období podle ajurvédy

S ajurvédou asi není nutné naše čtenáře příliš seznamovat. Tento indický léčebný systém si našel mnoho fanoušků i v západní společnosti. Jedním z pilířů ajurvédy je respektování ročních období. Pojďme se tedy podívat, jaká doporučení má ajurvéda pro aktuální jarní období.

Očista světa vnitřního i vnějšího

Jaro je tradiční období očisty. Nemusíme být ani příznivci ajurvédy, abychom cítili, že po zimě je třeba se trochu pročistit. Naposto běžné jsou různé jarní detoxikace, které pročišťují naše tělo, ale také je běžný tzv. jarní úklid. Sami podvědomě cítíme, že je třeba si uklidit v sobě i okolo sebe. Ajurvéda toto ví také, proto doporučuje řádnou očistu. Můžete pouze odlehčit svůj jídelníček, zajít si na některou z ajurvédských procedur nebo vyzkoušet některou z jógových technik, například šankprakšalánu.

Změna stravy

Strava na jaře by oproti zimě měla být lehčí a stravitelnější. Zařazujeme více zeleniny a bylinek, ideální je vše, co začíná růst venku - pažitka, kopřivy, bršlice,... Méně smažíme a pečeme, naopak více používáme vaření v páře. Ohledně pití už není nutné tolik teplého, můžeme pít více čerstvé vody, vody s citronem nebo jen vyluhovanými bylinkami, ideální je také zelené smoothie.

Brzké vstávání

Den se nám postupně prodlužuje a i my jsme přirozeně déle aktivní než v zimě. Pokud budeme respektovat rytmus přírody a posuneme si ranní vstávání na dřívější hodinu, kdy se rozednívá, můžeme využít probouzející se energii okolí. Pokud žijete v přírodě, využijte toho a dejte si krátkou svižnou procházku. Uvidíte, jak vás doslova napumpuje energií. Pokud tuto možnost nemáte, vyvětrejte si a zacvičte si doma, ideálně nějakou dynamickou sestavu. Úplně dostačující je několik kol pozdravu slunci.