5 věcí, které by se měly učit na lekcích jógy (ale pravděpodobně se neučí)

Z vlastní zkušenosti vím, že je možné absolvovat stovky lekcí jógy a neznat její základní teorie a principy. Několik let několikrát týdně jsem chodila na lekce jógy, vždy dávala pozor, co lektor říká a dělá, ale některé vážně důležité informace o józe jsem se prostě nedozvěděla.

Když jsem šla na svůj první trénink učitelů jógy osm let poté, co jsem ji poprvé cvičila, byla jsem šokována. Uvědomila jsem si, že jsem vlastně neměla tušení, o čem jóga doopravdy je: nejen, že jsem 8 let cvičila způsobem, které byl více škodlivý než užitečný, ale cítila jsem, jako bych přišla o nějaký hlubší prožitek z cvičení.

Na kurzech jsem se dozvěděla o obrovské potenciální moci jógy a o účincích, kterých lze dosáhnout, pokud budu cvičit správně a pochopím cíl, ke kterému směřuju. Když józe věnujeme tolik hodin týdně, neměli bychom do ní naplno proniknout?

Ať už jste začátečník nebo zkušený jogín, zde jsou zásady, které by vám neměly uniknout:

1. Cvičte jógu s prázdným žaludkem

Po těžkém jídle byste měli se cvičením počkat nejméně 4 hodiny a po lehkém (ovoce apod.) alespoň jednu hodinu. Aby naše trávicí soustava fungovala, jak má, potřebuje hodně energie. Z toho vyplývá, že přesměrování této energie k cvičení jógy může správné fungování narušit. A protože trávení je základem zdraví, cvičení jógy s plným žaludkem neguje zdravotní výhody, které jóga přináší.

Půl hodiny před a po lekci byste také neměli nic pít. Také není dobrý nápad popíjet v průběhu lekce vodu.

2. Nejlepší čas na jógu je ráno před snídaní

Tehdy je náš žaludek nevyhnutelně prázdný – tak jak by to mělo být, když chceme cvičit jógu. Je to také způsob, jak zabránit poranění. Naše těla jsou přirozeně více tuhá než na konci dne, takže je nepravděpodobné, že bychom se přetáhli. Ranní ztuhlost svalů a kloubů během cvičení postupně odezní.

Dvě hodiny před východem slunce jsou pro jógu a meditaci obzvláště příznivé. Atmosféra je jasná a klidná. Mysl je svěží a obsahuje relativně málo myšlenek. Navíc ráno, spíše než na konci dlouhého dne, máme dostatek odhodlání k cvičení náročných ásan.

Druhý nejlepší čas cvičení jógy je při západu slunce, kdy jóga může zmírnit únavu po náročném dni v práci. Je to skvělý způsob, jak relaxovat a odpočinout si. Nicméně večerní praxe má určitá omezení, protože některé pozice a dechová cvičení jsou příliš povzbuzující a stimulující, takže není dobré je cvičit před spaním.

Ačkoli ráno a večer jsou nejlepší, jóga může být praktikována v kteroukoli denní dobu, pokud dodržíte pokyny týkající se jídla a pití. Pro někoho není reálné vstávat v 5 ráno, aby si mohl zacvičit jógu. Nevadí, benefity z ní budete těžit bez ohledu na to, kdy se rozhodnete cvičit, takže si najděte čas, který vám nejlépe vyhovuje, a cvičte přibližně ve stejnou dobu každý den. Jóga se přirozeně stane součástí vašeho každodenního života.

3. Každá pozice má svůj účel a výhody

Dokonce i ti, kteří nikdy necvičili jógu, ví, že jóga zvyšuje ohebnost těla. Nicméně toto je pouze jeden z mnoha fyzických přínosů. Výhody jógy jdou daleko nad rámec flexibility, dotýkají se nejhlubších vrstev těla.

Každá ásana má nějaký smysl. Každá se zaměřuje na určitou část našeho těla; stimuluje orgány a žlázy tak, aby správně fungovaly, posiluje svaly nebo zlepšuje pohyblivosti kloubů. Ásany mají vliv na všechny tělesné systémy: nervový, endokrinní, kardiovaskulární, lymfatický, zažívací, respirační, močový a pohlavní.

Mnohé ásany se nějakým způsobem zaměřují na páteř. Koneckonců, jogíni říkají, že jsme jen tak mladí, jak je zdravá naše páteř. Většina jógových pozic dělá naši páteř silnou, pružnou a flexibilní; vše při současném zlepšení krevního oběhu a nervového systému.

Dobře sestavené sekvence jógy mají pozitivní vliv na celé vnitřní tělo.

Neinformovaným začátečníkům může jóga připadat jako obskurní kroucení a ohýbání těla, ale jakmile poznají všechny její benefity, budou pravděpodobně v jejím cvičení pokračovat s větším nadšením.

4. Jóga není jen fyzické cvičení, ale i duchovní praxe

Jóga je nepochybně fenomenální forma cvičení. Zlepšuje funkci všech tělesných systémů, aniž by zbytečně přetěžovala tělo. Ale její mocné účinky nelze omezit jen na ty fyzické. Jóga je věda s duchovním cílem, snaha přivést člověka do vyššího stavu vědomí.

Jóga je rozsáhlá věda, která tradičně zahrnuje mnoho postupů s cílem zvýšit kvalitu života. Tradiční jóga zahrnuje jednotlivé pozice, stejně jako etické kodexy pro bytí, meditace, ovládání dechu, rituály, mantry a správné stravování.

Učí nás, jak harmonizovat naše těla s myslí a duší. Jóga se zabývá vnitřním já, vyšším vědomím, směřuje k seberealizaci či osvícení. Konečným cílem jógy je, aby nás vedla k opravdovému štěstí a věčné blaženosti.

Pokud chcete dělat jógu jen jako fyzické cvičení a nezabývat se duchovní účinky, cvičení bude i tak stále mít pozitivní vliv na vaše zdraví. Ale je důležité vědět, že existuje mnohem větší jogínská filozofie, která pomáhá z cvičení vytěžit maximum.

5. Cvičte uvědoměle

Vnímejte pocity v celém těle, držení těla, synchronizaci dechu s pohybem, a všímejte si myšlenek a pocitů, které se při cvičení objeví. Na začátku můžete ásany vnímat jen po fyzické stránce, protože se zaměřují na pohyb těla, ale když se provádí s plným vědomím, ovlivňují a harmonizují všechny úrovně bytí, fyzické, mentální, emocionální, psychické, pránické (životní síla) a duchovní. Je lákavé nechat mysl při cvičení neuspořádaně bloudit od myšlenky k myšlence, ale maximum z jógy vytěžíte až v případě, že budete plně koncentrovaní a uvědomělí.

Bylo by škoda přijít o ty největší přínosy jógy. Vědět, jak a proč jógu cvičit – to je základní rozdíl mezi přijetím jógy jako tréninku a přijetím jógy jako životním stylem.

Autorka: Julie Bernier

Přeloženo z: http://www.elephantjournal.com/2014/07/5-things-you-should-be-learning-in-yoga-class-but-probably-arent/