Jíst jako buddhista v 10 snadných krocích

V říjnu minulého roku jsem strávila týden v Dhanakose, buddhistickém centrum ve Skotsku, kde jsme s komunitou pravidelně třikrát denně společně jedli. Jako nutriční specialistka jsem jejich stravovacím návykům věnovala zvýšenou pozornost a několika z nich se držím do dnes, protože se díky ním cítím skvěle.

1. Jezte vegetariánské potraviny

Podle buddhistického přikázání, že bychom neměli páchat násilí na žádném živém tvorovi, jsme jedli pouze vegetariánská jídla. Neměli jsme žádné maso, mléčné výrobky a vejce. Jedli jsme spoustu čočky, fazolí, polévek, salátů a zeleninových jídel. Protože je na podzim ve Skotsku velmi chladno, připravovali jsme si teplé a výživné pokrmy.

2. Jezte v pevně stanovenou dobu

Každý den jsme jedli ve stejný čas: snídaně v 8:45, oběd ve 13:00 a večeře v 18:00.
Daný rozvrh jídel nám umožnil rozplánovat den a regulovat chuť k jídlu. Večeře byla brzy, takže mezi ní a snídaní byla velká prodleva, ale moje tělo si na takový rytmus rychle zvyklo.

3. Žádné ujídání

Mezi jídly jsme neměli přístup do kuchyně. Ve společných prostorech pro nás byly po celou dobu připraveny mísy s čerstvým ovocem a spousta čaje. Kromě toho jsme nic jiného ujídat nemohli.

4. Žádné schovávání

Všechna naše jídla jsme společně prožívali. Nebyl tam žádný automat ani tajná skrýš s čokoládou. Každý viděl, kdo co jí. Znám tolik lidí, kteří se s jídlem schovávají (například čekají, než jdou děti do postele), a mám pocit, že je zdravé jíst v přítomnosti ostatních.

5. Dezert jen pro zvláštní příležitosti

Během celého týdne jsme dostali dvakrát rýžový nákyp (po večeři) a domácí ovesné tyčinky poté, co jsme uklidili naše pokoje před odjezdem. Cukr a sladkosti byly velmi omezené.

Dezert nebyl na denním pořádku, byl určený jen pro zvláštní příležitost. Nakonec jsem ho ani nepostrádala a mnohem více jsem si naopak vychutnala chuť ovoce a zeleniny.

6. Užijte si domácí jídla

Každý jídlo bylo vařené doma, včetně čerstvě upečeného chleba, polévek atd. Proto neobsahovalo mnoho soli, žádné konzervační látky a umělé příchutě.

Vždycky se klientům snažím pomalu zvyšovat počet domácích jídel, protože je mnohem jednodušší jíst zdravě, pokud máte větší kontrolu nad tím, jak se jídlo připravuje. Začněte se snídaní a postupně se dopracujte k náročnějším jídlům.

7. Jezte po meditaci

V našem klášteře jsme meditovali před snídaní, obědem a večeří. To znamená, že jsme se před jídlem dostali do klidu, do uvolněného stavu – a to podporuje trávení.

Většina z nás nyní sice třikrát denně meditovat nezvládne, ale je dobré před jídlem praktikovat několik hlubokých nádechů a výdechů, uvědomit si vděčnost za jídlo a jíst v neuspěchaném a klidném stavu.

8. Jezte v tichu

Vždycky jsme jedli bez rádia, televize nebo novin. A několik našich jídel jsme dokonce jedli v naprostém tichu bez jediného zvuku či hlasu.

Já mám ráda ticho hlavně při snídani, protože ráno je spíše přemýšlivý čas a je příjemné začít den tiše, bez klábosení. Pokud jste nikdy nezkoušeli jíst v úplném tichu a zároveň obklopeni lidmi, zkuste to. Je to úžasný zážitek.

9. Zkuste k snídani ovesnou kaši

Každý den jsme měli stejnou snídani, ovesnou kaši s polevou (skořice, dýňová semínka, rozinky...). Obědy a večeře se měnily.

To upoutalo mou pozornost, protože své klienty často nabádám, aby své jídlo systematizovali. Říkám jim, aby si vybrali jednu věc, která jim k snídani chutná, a pak se jí drželi. Díky tomu pak rušné ráno probíhá plynuleji a umožňuje, aby se tělo dostalo do rytmu.

10. Pomáhejte s přípravou

I když jsme v klášteře měli svého kuchaře, každý z nás měl denní itinerář a musel pomáhat buď s přípravou jídla, nebo čistěním ovoce a zeleniny

Tak jsme se všichni do přípravy zapojili. To mi pomohlo cítit vděk za všechno úsilí, které bylo pro vaření jídla vynaloženo.

Zdroj: http://www.livebuddhism.com/2015/03/eat-like-buddhist-in-10-easy-steps.html#HC47HYmbjrVOlxS1.99