Je lepší ranní nebo večerní praxe?

Existuje optimální doba pro praktikování jógy? Je to ráno nebo večer? Obě mají něco do sebe. Ideálem je cvičit ráno i večer, kdo ale na to má kapacitu? Zaměřme se tedy hlavně na to, aby se každodenní praxe stala běžnou a abychom ji přizpůsobili denní době. Večerní jóga by neměla být stejná jako ranní. Každá má svá specifika a tomu odpovídající benefity.

Ranní jóga

Praxe ráno vás může krásně nabýt do nového dne. Pokud nemáte problém si přivstat, stojí to opravdu za to. Ranní cvičení by mělo být dynamičtější. Běžnou součástí je pozdrav slunci. Tělo rozhýbe, protáhne a nabije energií. Pokud máte možnost, cvičte v teplejších měsících venku. Lépe se tak spojíte s probouzející energií přírody. Ranní cvičení vám pomůže nastartovat se do nového dne. Dodá vám energii, ale také klid a nadhled.

Cvičte určitě před snídaní. Je to lepší pro celkovou praxi. Rychlé střídání předklonů a záklonů, jako je v sestavě pozdrav slunci, či různé torzní a obrácené pozice, nejsou pro plný žaludek dobré. Stejně tak je to i s očistnými či dechovými technikami. Nakonec po cvičení stejně zjistíte, že vám stačí jen lehčí snídaně. Vaše tělo i mysl to určitě ocení.

Večerní jóga

Večer je opak rána a stejně by to mělo být i s praxí. Ráno jsme chtěli svoje tělo "nakopnout", dodat mu energii do nového dne. Večer se ale potřebujeme po celodenním shonu zklidnit. Praxe by se tedy měla více zaměřovat na pomalé cvičení, převažovat by měly úklonové pozice. Větší část potom zaujímá relaxace a meditace. Více pozornosti bychom měli zaměřit na svoji mysl. Zejména ta je rozbouřená. Proto se při večerní praxi zaměřte na její zklidnění. Nechte odejít myšlenky na uplynulý den a buďte v přítomnosti. Nezapomínejme ale také na fyzické tělo. Cvičení by mělo být klidné, pomalé a uvolňující, abychom se zbavili veškerého napětí, které se nám v těle za celý den nashromáždilo. Díky tomu se nám bude lépe spát a více si odpočineme.

Která je tedy lepší?

Ani jedna. Obě jsou stejně plnohodnotné. Jak již bylo řečeno, ideálem je cvičit ráno i večer. Pokud to ale není ve vašich možnostech, zvolte si tu, která vám více vyhovuje, resp. čas, kdy víte, že je reálné mít chvilku pro sebe. Přizpůsobte si praxi jógy svým potřebám a možnostem. Rytmu svému a své rodiny. Důležité je, aby vám v tom bylo dobře. Jen tak vám praxe jógy přinese žádané benefity.