Pět tipů jak si v podzimním nečase zachovat pozitivní mysl

Podzim nám ukázal svoji odvrácenou tvář. Je chladno a deštivo, sluníčko už pomalu nezasvítí. Takové počasí se samozřejmě odráží i na naší psychice. Často se cítíme pod psa. Nic se nám nechce, jsme unavení a otrávení. Máme pro vás pět jednoduchých rad, jak svoji mysl udržet v pozitivním a klidném naladění.

Žijte v přítomnosti

Negativní postoje a špatnou náladu nám často přináší naše neklidná mysl, která se moc ráda zabývá vším možným, co bylo, nebo co by mohlo být. To jediné, co nerada řeší je přítomnost. Zklidnit mysl se lépe řekne, než udělá. Nemusíte ale hned sedat k dlouhým meditacím. Zkuste jen jednoduše vnímat to, co je. Uvědomovat si, co se kolem vás děje. Prší, dobře. Prostě prší. Nehodnoťte to. Vnímejte tady a teď a buďte vděční, že jste.

Zaměřte se na sebe

Zabývejte se hlavně sami sebou. Co vy chcete nebo nechcete, co vám se líbí nebo nelíbí. Ke špatné náladě velmi přispívá zaobírání se druhými. Neřeště, co ostatní dělají, jak se tváří a co říkají. Buďte sami se sebou. Dejte se na první místo ve svém žebříčku priorit.

Vnímejte věci z té lepší stránky

Každá mince má dvě strany. Stejně tak se lze na vše dívat z té lepší nebo té horší stránky. Říkáte si, co krásného lze vidět na tom, že mrznete na zastávce ve větru a dešti? Ano, je to určitě méně příjemná situace než ležet v teplém písku na pláži, ale co třeba ty krásné žluté listy na stromě proti vám? Nebo smějící se děti, které jdou okolo? Vždy se něco najde. A to nepříjemné berte jako fakt. Stejně s tím nic neuděláte, tak proč se trápit.

Zpomalte

Letní dovolené jsou za námi, zimní v nedohlednu. A my jsme zase v pracovním víru, který nás drtí. Zkuste zpomalit. Není potřeba mít vše hotové. Žijeme v době nekonečných seznamů úkolů. Smiřte se s tím a v klidu na chvilku seznam odložte. Udělejte si nějakou radost mezi plněním všech těch povinností.

Buďte co nejčastěji v přírodě

I když není úplně krásné počasí, snažte se co nejvíce vyrážet do přírody. Uvidíte, jak vám to prospěje. Podzimní energie je zklidňující. Příroda se chystá ke spánku a má takovou jemnou usínající a zpomalující energii. I když je vlhko a chladno, může vás krátká procházka příjemně osvěžit. Nadýcháte se čistého vzduchu a pročistíte hlavu.

Stačí tedy jít občas na procházku do přírody, být přitom tady a teď, vnímat sebe, vnímat to krásné kolem vás a nikam nespěchat ;-).