Trátak je metoda, která bývá někdy zařazována mezi koncentrační cvičení. Existuje celá řada způsobů provedení, nejběžnější a nejjednodušší je koncentrace na plamen svíčky.

Cvičení je třeba provádět v místnosti, kde je naprostá tma, abychom se mohli plně koncentrovat na plamen. Pokud nosíte brýle, na cvičení je odložte.

Provedení:

  • Posadíme se do některého sedu se vzpřímenou páteří a před sebe umístíme svíčku. Ta by měla být přibližně metr před vámi a ideálně v úrovni očí.
  • Zavřeme si oči, zklidníme dech i mysl. Připravíme se na nadcházející cvičení.
  • Otevřeme oči a snažíme se bez mrknutí dívat přibližně 10 vteřin do plamene svíčky.
  • Oči zavřeme a soustředíme se na obraz plamene, který se objeví v prostoru za čelem. Na tento obraz se pouze dívejte, nesnažte se ho nijak dohonit. Jenom pozorujte, jak se proměňuje.
  • Poté znovu otevřeme oči a cvičení opakujeme.

Toto cvičení opakujeme celkem 3x. Začínáme s kratší výdrží, tzn. že do plamene se díváme cca 10 vteřina a zavřené oči máme asi 40 vtěřin. Postupně prodlužujeme na 1 minutu pohled do plamene a 4 minuty jeho pozorování.

Při cvičení je dobré se plně soustředit a koncentrovat a počítání vteřin může v tomto případě rušit, proto je vhodné, aby vám úseky otevřených a zvřených očí někdo počítal.

Při cvičení se snažíme nemrkat, nicméně pokud mrkneme, nic se neděje. Můžeme cítit, že nás oči pálí a slzí. To není na škodu, dochází tak k pročišťování slzných kanálků.

Cvičení posiluje oční svaly, zlepšuje zrak a paměť a zklidňuje. Pomáhá při problémech s usínáním. Je dobré i pro děti ve školním věku.

Cvičení by neměli provádět pouze lidé trpící závažnými psychickými problémy.