5 tipů pro cvičení jógy venku

Pomalu se blíží jaro, teplé dny a tak i příležitost si zacvičit venku. Podívejte se na pár tipů, které vám umožní si venkovní cvičení užít na maximum.

Ať už cvičíte na pláži, na zahradě nebo v parku, je třeba si uvědomit, že venkovní povrch je nerovný a měkký. Vaše klouby jsou tak pod větším tlakem než při cvičení na zcela rovném a tvrdém povrchu. Díky těmto jednoduchým krokům si zacvičíte bezpečně a krásně se propojíte s přírodou a čerstvým vzduchem.

1. Vinyasu vynechte

Nejvíce citlivá na bolest a zranění při cvičení na měkkém podkladě jsou zápěstí. Proto je dobré se vyhnout mnoha opakováním psa hlavou dolů a dalším dynamickým sestávám, kde se o zápěstí opíráte. Na zahřátí si samozřejmě pár pozdravů Slunci můžete dát, ale zápěstí zatěžujte s velkou opatrností.

2. Zapomeňte na jógamatku

Podložka na jógu funguje jako tlumič a zároveň protiskluzový prostředek, ale jen pokud je umístěna na pevném podkladu. Pokud si ji rozložíte venku, bude mít spíš opačný účinek.

Pro cvičení venku jsou lepší deky nebo osušky, které se povrchu lépe přizpůsobí. Pokud je navíc omylem vyválíte v bahně, můžete je jednoduše hodit do pračky.

3. Vzdejte se hudbyyoga-photography-onzie-pura-vida-bracelets-mount-evans-cari-merriam-savannah-wishartsmall

Jsem velký fanoušek cvičení v rytmu hudby. Baví mě, jak rytmus dechu přirozeně navazuje na rytmus krásné písně. Stejně krásné a možná krásnější je se propojit s přírodou. Při absenci hudby můžeme ve větší míře ocenit zvuky kolem nás.

Poslouchejte vlny na pláži, zvuky zvířat či vítr v korunách stromů

4. Vyzkoušejte balanční pozice

Nestabilita způsobená nerovným povrchem může být namáhavá pro zápěstí, ale je skvělá pro posilování svalů v oblasti kotníků a chodidel při vyvažování pozice. Pokud si nejste jisti, kde začít, zkuste pozici stromu. Další možností je pozice orla nebo tanečníka.

5. Hlavou dolů

Jedinou výjimkou, u které se namáhají zápěstí, ale kterou přesto doporučuji cvičit venku, je stojka. Venku to má totiž tyto dvě hlavní výhody:

  • Pokud spadnete do písku nebo trávy, je to mnohem příjemnější než na tvrdou podlahu doma nebo v sále.
  • Měkký povrch vás donutí k aktivaci prstů a přilnavosti k zemi. Když se vrátíte do studia, vaše prsty budou mnohem aktivnější a budou vám mnohem více nápomocné při vyvažování.

Nemusíte stát ale jen na rukách. Můžete si vybrat stoj na hlavě, na ramenou nebo jen ležet na zádech s nohama ve vzduchu. Mějte oči otevřené a prohlédněte si, jak svět vypadá vzhůru nohama.

Zdroj: http://breakingmuscle.com/yoga/5-tips-for-practicing-yoga-outside