Začínáme s jógou

Když začneme s praxí jógy, může se objevit pocit, že je toho na nás moc. Že se nedokážeme soustředit na všechno, co nám cvičitel říká.

Provést správně danou pozici, uvolnit se v ní, vnímat pocity, dech, případně čakry... Je toho mnoho. Není ale potřeba se toho lekat. Je to stejné, jako s řízením auta. Když si sedneme za volant a vyjedeme na silnici, taky se zdá, že je toho mnoho - sledovat cestu, tachometr, šlapat na pedály, řadit. Ale časem se to stane samozřejmostí, jízda je klidná a plynulá. Podobně je to s jógou. Naučíme se ovládat dech, zklidnit mysl a vnímat své tělo. Naučíme se provádět pozice, takže už nebudeme muset přemýšlet, jak je provést. Cvičení jógy se stane přirozené, lehké a bez napětí. Pohyby budou klidné, pomalé a vyrovnané. To je pravá jóga, ale nikdo nemůže čekat, že to půjde hned.

Proto nepodléhejte hlasu ve své hlavě. Často napovídá špatně. Shazuje vaše úsilí a hledá problémy, kde nejsou. Zaměřte se na praxi. Relaxujte a cvičte. Začněte od těch nejjednodušších cviků a postupujte jen pomalu k dalším, složitějším. V józe se nevyplácí spěchat.