Pataňdžali

Každý, kdo se jógou začne zabývat, se s tímto jménem dřív nebo později jistě potká. Pataňdžali je považován za zakladatele jógy, je autorem Jógasútry, což je de facto nejstarší učebnice jógy.

O Pataňdžalim nevíme téměř nic. Žil pravděpodobně ve 2. století přnl. v Indii. Vedle Jógasútry mu bývají připisovány i spisy o ajurvédě či sanskrtské gramatice. Není ovšem jisté, jestli všechny tyto spisy napsal ten samý Pataňdžali. Tímto jménem byli označováni uznávaní mudrci, kteří bývali považováni za ztělesnění boha, proto se může jednat o různé osoby. O zbožtění tohoto mudrce svědčí i legendy, které se váží k jeho narození. Podle jedné z nich byl jeho otec synem boha Brahmy. Stejně tak je mýty opředený celý jeho život.

Pataňdžali bývá zobrazován napůl jako člověk a napůl jako had, což se váže k další legendě o jeho zrození. Jeho lidské tělo vyrůstá ze 3,5 obtočení hadího těla, stejně jako se zobrazuje tvůrčí síla kundaliní. Dvě ruce má spojené v pozdravu "namaste", druhé dvě ruce drží symboly zvuku a času.