Jóga nás učí přijímat věci takové, jaké jsou

„Život je řada přirozených a spontánních změn. Nebraňte se jim; přinese vám to pouze utrpení. Nechte realitu realitou. Nechte věci plynout přirozeně dopředu způsobem, jakým samy chtějí." ~ Lao-c'.

Krása jógy spočívá v tom, že nám pomáhá naučit se přijetí. Zjistila jsem, že mi pomáhá přijmout mé tělo takové, jaké je v daný den a daný okamžik. Pokaždé, když jsem šla na lekci jógy, mně a všem ostatním učitelé připomínali, že součástí cvičení určité pozice je prostě zaměření se na to, kde se naše tělo zrovna nachází. Ne, kde bylo den předtím. Ne, kde bychom chtěli, aby bylo. Ale kde JE.

Bylo to velmi těžké naučit se své tělo přijmout. Když jsem před třemi lety začala poprvé cvičit, byla jsem z každé pozice nadšená. Těšila jsem se, co nového mi přinesou další a další lekce.

Ale čím více času jsem strávila ve studiu, tím více jsem schopnost přijmout své tělo a jeho limity ztrácela. Chtěla jsem, aby se má stehna a boky otevřely tak, abych se v určitých pozicích dostávala hlouběji a hlouběji. Časem jsem se ale cítila čím dál víc frustrovaná kvůli nedostatku pokroku, ve který jsem doufala. Moje praxe byla silně orientovaná na cíl.

Cvičení se na míle vzdálilo od sebepřijetí a radosti. Zdálo se mi, že jediný způsob, jak být šťastná, je zvládnout dokonalé provedení jógových pozic. Ne, ne všech pozic. Jen některých, které se mi zdály krásné, které jsem milovala a do kterých jsem se chtěla dostat. Zbytek z nich mě moc nezajímal. Pokud pozice nebyla na mém seznamu oblíbených cviků, pak to bylo něco, co jsem prostě musela udělat, aby se dostala k těm, které jsem měla ráda. Byl to jen ubíhající čas.

Přehodnocení

Jak říká Lao-c':"Život je řada přirozených a spontánních změn," a opravdu, zažila jsem jednu, která mi pomohla změnit pohled na cvičení jógy.

Asi před šesti týdny jsem doma dělala pozici, při které se ohýbají záda. Neměla jsem to dělat. Venku byla zima, mně byla zima a nebyla jsem správně zahřátá. Ale moje záda byla od celodenního sezení ztuhlá a já se chtěla trochu protáhnout. Výsledek? Natažený sval v dolní části zad. To mě omezilo v cvičení téměř všech jógových pozic. Mnoho z toho, co jsem dříve byla schopná snadno zacvičit, přestalo být možné. Ano, mohla jsem jít na lekci, ale musela jsem se pohybovat pomalu a vyhodnocovat, co se děje s mým tělem. Do většiny pozic jsem se sotva dostala a některé jsem několik týdnů vůbec nemohla kvůli bolesti v zádech dělat.

Nechtěla jsem se vzdát svého cvičení a bylo mi doporučeno, abych i nadále dělala alespoň to, co můžu. Nějaký pohyb je lepší než žádný pohyb.

První týden byl nejhorší. Několikrát jsem kvůli bolesti a fyzickému omezení plakala, ale pak jsem se naučila situaci přijmout takovou, jaká je. Znovu jsem se na lekce začala těšit a dělala jsem to, co jsem mohla, bez jakéhokoliv očekávání. Znovu jsem se těšila na to, co mi přinese další lekce. Některé dny jsem toho byla schopna udělat více, někdy méně, ale nestresovala jsem se tím.

Začala jsem oceňovat každou pozici za to, co mi přináší. Protože jsem nemohla dělat moje oblíbené pozice do té míry, do které jsem byla zvyklá, přestala jsem se soustředit na to, kdy se v dané lekci objeví. Prostě jsem jen byla na podložce a užívala si každou pozici, jak jen to šlo.

Autor: Leigh A. Hall