Svadhištána

Svadhištána neboli sakrální čakra je druhou čakrou. Je to sexuální centrum, sídlo vlastního Já. Právě zde vznikají emoce, snaha uspokojit své smyslové potřeby.

Vlastnosti

Svadhištána se nachází v podbřišku, přibližně 3 cm pod pupíkem. První čakra je spojena se snahou člověka přežít, ve svadhištáně se připojují emoce, touhy a smysly. Například v sexu je u první čakry pouze hledisko přežití, tzn. snaha se rozmnožovat. Ve druhé čakře nastupuje touha uspokojit své potřeby, užít si.

Sídlí zde negativní vášně, nenávist a hněv, krutost a pýcha, lenost či pohrdání. Pokud člověk zůstává v této čakře, má spoustu negativních myšlenek, je žárlivý, zlý až krutý, nenávistný. Je zahleděný pouze do sebe a své potřeby staví bezcitně nad potřeby druhých lidí.

Pokud člověk odblokuje a pročistí tuto čakru, přestanou ho jeho vlastní touhy ovládat. Pokud ovšem zůstává zanesená, kmitá kundaliní pouze mezi múladhárou a svadhištánou, nemůže stoupat výše, což stále znova upoutává člověka k negativnímu myšlení a chování.

Svadhištána je spojená s podvědomím. Odsud přicházejí vzpomínky. Pokud pracujeme s touto čakrou, začnou se vynořovat staré rány, karmická zatížení apod. Mohou se vynořovat nepříjemné pocity, které se nás budou snažit opět uvrhnout do negativity. Pokud ale člověk ve své praxi nepoleví, dostane se nad toto sobecké a sebestředné smýšlení. Začne mít radost ze života.

Symbolika

Svadhištána je spojena s oranžovou barvou. V této čakře má lotos šest okvětních lístků. Čakra je spojena s prvkem vody, který je v jejím vyobrazení symbolizován bílým kruhem. Uvnitř kruhu bývá zobrazovám půlměsíc a krokodýl Makara, jízdní zvíře boha všech vod Varuny. Krokodýl symbolizuje mj. i nebezpečí, které se v této čakře skrývá. Dalším božstvem spojeným se svadhištánou je bůh Višnu.

Bídža mantrou je VAM.