Jak v sobě díky Hatha józe najít vnitřního bojovníka

Nejviditelnější tvář odvahy, ta, kterou často nejvíc obdivujeme, se nachází na předních stránkách novin nebo v televizi.

Mají ji hrdinové, mají ji bojovníci a mají ji ti, kteří přežili.

Je to vlastnost, o kterou všichni v různé míře usilujeme, ale ti z nás, kteří pracují a žijí "normálním" životem, často cítí jen malou příležitost svou osobní odvahu uplatnit.

Většina z nás totiž podceňuje význam těch mnoha drobných okamžiků v našem životě, které vyžadují důvěru, víru a statečnost.

Naučit se rozpoznat tyto okamžiky je cennou dovedností pro dobu, kdy život přinese nečekané – kdy nás velká krize vytrhne z naší rutiny.

Odvaha a Hatha jóga

Když začnete cvičit Hatha jógu, zahájíte proces, který je ze své podstaty velmi progresivní. Budujete vytrvalost, sílu a odvahu čelit stresovým situacím. Ve středu těchto stresových situací leží jádro vaší transformace, příležitost zlomit zakořeněné vzorce reakcí – fyzické a emocionální.

Rozpoznání těchto zakořeněných vzorců a určení, zda cvičíte s dobrými úmysly, není snadné. Pomáhá, když máte zkušeného učitele, kterého respektujete a kterému věříte.

Kvalitu cvičení nejlépe poznáte prostřednictvím vašich reakcí na stres každodenního života. Pokud vám cvičení pomáhá reagovat kreativně a pozitivně, pak jste na správné cestě.

Ať už účastníte lekcí pro začátečníky nebo cvičíte doma, vaše první malé kroky v józe vyžadují odvahu. A čím dále se posouváte, tím větší odvahy je třeba. Po počáteční euforii inspirace a nadšení vyprchá a vy se budete muset probojovat k hlubší úrovni odvahy, zrozené ze zkušeností a trpělivosti.

Není pochyb o tom, že se v průběhu cvičení budete potýkat s různými předsudky. ("Tuto pozici mám rád/a, protože se v ní cítím dobře." Nebo "Tahle ásana se mi nelíbí, protože mě při ní všechno bolí.")

Budete v pokušení praktikovat pouze pozice, které vám přináší potěšení, a naopak ignorovat ty, které vám způsobují bolest. Vaše cvičení bude výzvou – mít odvahu zůstat tváří v tvář nebezpečí nebo bolesti.

Tím, že si při cvičení musíte být neustále bdělí a vnímat bolest či potěšení, které jóga přináší, je vaše mysl jasná a vaše odpovědi oproštěny od budoucích plánů nebo minulosti.

Hatha jóga buduje důvěru, trpělivost a odvahu potřebnou pro náročnější druhy ásan a pro nahlížení životních krizí jako příležitostí k vývoji.

Zdroj: http://yoganonymous.com/finding-your-inner-warrior-through-hatha-yoga#sthash.6n8iqTnq.dpuf