Víte, kde začíná naše zdraví?

Odborníci na výživu stále častěji upozorňují na špatné stravovací návyky, zejména na nedostatek vlákniny v našem jídelníčku. Ta nám přitom nepomáhá jen při hubnutí: podporuje zažívání, je vhodná při zácpě nebo v boji s cholesterolem...

Strava bohatá na vlákninu představuje účinnou prevenci proti řadě onemocnění, zejména tlustého střeva. A právě tam začíná naše zdraví – ve střevech. Výzkumy přitom ukazují, že závažné nemoci spojené s tlustým střevem se více objevují v těch zemích, kde panují stravovací návyky západních zemí. Proto bychom měli do svého jídelníčku více zařazovat stravu bohatou na vlákninu, obiloviny, zeleninu, ovoce, ořechy, semena a luštěniny.

V minulosti vláknina nechyběla

V potravě, která se v Evropě konzumovala zhruba před sto lety, byl vlákniny dostatek. Její potřeba byla tehdy plně kryta obilím, které se mlelo k výrobě chleba jako celek. Pozvolný přechod od produktů z celozrnné tmavé mouky k bílé mouce vedl ke ztrátě tohoto jedinečného zdroje vlákniny a dalších biologicky aktivních látek. Od r. 1910 jsme už několikátá generace, která je vystavená ve stále větší míře nezdravému způsobu "civilizačního" stravování.

Jak nám vláknina pomáhá?

Vlákninu, kterou dělíme na rozpustnou a nerozpustnou, nelze v potravě ničím nahradit. Rozpustná vláknina dokáže při pravidelném užívání nejen omezit zácpu a vyčistit trávicí trakt, ale navíc ještě snížit hladinu cholesterolu, tuků a cukru v krvi a omezit riziko vzniku žlučových kamenů. Významnou měrou přispívá k redukci váhy. V našem běžném stravování ale rozpustná vláknina citelně chybí. Nerozpustná vláknina prochází trávicím traktem v nezměněné formě a její klíčovou funkcí je mechanicky detoxikovat trávicí trakt.

Psyllium – jednička mezi vlákninami

Jedničkou mezi vlákninami je psyllium neboli Jitrocel indický (lat. Plantago ovata) – je totiž zdrojem jak rozpustné, tak nerozpustné vlákniny. Z jitrocele indického se využívá hlavně jeho osemení, tedy vyčištěné obaly semen, které jsou nejbohatší na rozpustnou vlákninu.

Psyllium se v indické ajurvédě užívá více než 2000 let!

Psyllium změkčuje stolici a zároveň zvětšuje její objem. Tím napomáhá správnému a snadnému vyprazdňování (důležité při zácpách, hemoroidech, v těhotenství, apod.). Kromě toho podporuje psyllium správný metabolismus tuků, zvyšuje denní spotřebu vlákniny a pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu. Pokud užíváte psyllium nalačno, nedostanete po něm tak rychle hlad, budete se po něm cítit sytější a právě tohoto efektu se pak často využívá při redukčních dietách.

Jak vláknina psyllium působí

Psyllium dokáže již po několika dnech užívání navodit správnou hustotu stolice. V trávicím traktu zvětšuje až 40x svůj objem – psyllium vykazuje vysokou schopnost vázat vodu a vytvářet vazký gel. Vzniklý gel pak ve střevech pohlcuje nadbytečnou tekutinu, vstřebává do sebe část toxických látek a usazeniny a prostým bobtnáním (mechanickou silou jako píst) je odsouvá z trávicího traktu. Každodenní zdravá stolice je přitom základem čistoty organizmu a důležitým kritériem pevného zdraví. Správná stolice je nepáchnoucí, světlejší, hustá a má konzistenci jílu.

Vláknina psyllium v mnoha podobách

Psyllium je na českém trhu k dostání jak v sypké podobě, tak také v podobě kapslí a tablet. Ty vám zaručí snadné a pohodlné užívání, bez nutnosti přípravy, abyste si svoji dávku vlákniny mohli dát kdykoliv a kdekoliv (např. v práci, při cestování atd.) Psyllium se stalo natolik populární, že ho najdeme i v pečivu, sušenkách či tyčinkách (vše od firmy Dr. Popov). Některá psyllia mohou být ochucena nebo jsou obohacena o jiné složky (např. o extrakt z Aloe Vera pro lepší detoxikaci organismu nebo o probiotické kvasinky).

Tři otázky pro RNDr. Pavla Popova, tradičního českého výrobce bylinných mastí, čajů a potravních doplňků značky Dr. Popov

Mezi Vaše nejznámější výrobky patří produkty s psylliem. Užíváte psyllium Vy sám?

Nejlépe se obhajuje to, co má člověk vyzkoušeno na vlastní kůži, co mu dělá dobře, takže ano, psyllium používám. A nejen já – v celé naší rodině je oblíbené. Ale neobjevil jsem nic nového, v Indii se vláknina psyllium používá už 2000 let. Je součástí indického lékopisu, používá ho ajurvéda... Postupně jsem prostudoval řadu nezávislých studií z celého světa o vlivu psyllia na lidské zdraví, kde se potvrzuje vliv např. na cukrovku, na hladinu cholesterolu, při hubnutí, zácpě a při řadě dalších zdravotních problémů.

Odkud psyllium dovážíte?

Jedině z Indie, protože tam roste jitrocel indický nejkvalitnější. V Indii jsem kvůli podrobnému prozkoumání psyllia strávil na cestách tisíce kilometrů v náročných podmínkách a potkal hodně zajímavých lidí. Právě při cestách jsem získal užitečné informace o výrobě, o skladování, ale taky o správném užívání psyllia.

Jak pozná zákazník, že kupuje kvalitní psyllium?

Kvalitu psyllia poznáte například podle jeho bobtnavosti. Čím menší schopnost bobtnavosti má, tím nižší je jeho účinnost v trávicím traktu. Méně kvalitní psyllium může dokonce vyvolávat alergické reakce, proto důsledně dbáme na kvalitu našeho psyllia. Kvalitu každé šarže psyllia necháváme pečlivě testovat v akreditovaných laboratořích.

zdroj: