Pět tipů pro kvalitnější spánek

Spánek patří mezi základní lidské potřeby. Podle toho, jak je kvalitní, se cítíme a fungujeme během dne. Máme pro vás několik rad, jak zajistit, aby právě váš spánek byl plnohodnotný.

Abyste si opravdu dobře odpočinuli a načerpali energii na další den, je potřeba, aby bylo vaše tělo na spánek nastavené a nacházelo se v prostředí, které mu klidný odpočinek umožní. Jak se tedy na spánek připravit?

Poslední jídlo

Ideální doba pro poslední jídlo dne je přibližně kolem šesté hodiny. Některé zdroje uvádí už pátou hodinu, jiné sedmou. Najděte si tu svoji optimální dobu, kdy si dáte lehkou večeři, kterou zakončíte příjem potravy celého dne. Je velmi důležité, abyste nejedli v pozdních hodinách a aby vaše večeře nebyla příliš těžká. Organismus si potřebuje odpočinout a pokud ho zahltíte potravou, bude ji muset zpracovat. Pro trávicí soustavu je ideální, pokud má pauzu mezi příjmy jídla večer a ráno alespoň 12 hodin.

Večerní praxe

Pokud ulehnete do postele vystresovaní, nepodaří se vám usnout, i když budete unavení. Proto je dobré věnovat se před spaním józe. Stačí jednoduchá relaxace, dechové cvičení nebo krátká sestava, jako je třeba pozdrav měsíci. Tělo i mysl se uvolní a vám se pak bude lépe usínat. Pozor ovšem, aby vaše praxe byla opravdu uklidňující. Rozdíly mezi energizující ranní praxí a uklidňující večerní najdete v tomto článku.

Alespoň hodinu před ulehnutím vypněte televizi i počítač

Záření obrazovek nás stimuluje a pokud hned po zaklapnutí notebooku nebo vypnutí televize půjdeme do postele, usnout se nám jen tak nepodaří. Zvykněte si být alespoň hodinu před spaním v klidovém módu. Povídejte si s partnerem, čtěte si knížku nebo se naložte do vany.

Spěte ve tmě

Pro kvalitní spánek je důležitá tma a ticho. Pokuste se proto takové podmínky zajistit. Na okna si dejte závěsy nebo žaluzie, odstraňte z ložnice televizi a počítač. Pokud v noci půjdete na WC, nerozsvěcujte. Ve tmě se brzy rozkoukáte. Světlo by vás zbytečně moc probralo a organismu by trvalo dlouho, než se zase dostane do úplného klidu.

Důležitá je pravidelnost

Posledním doporučením je, aby každý den probíhal pokud možno podle stejného nebo velmi podobného scénáře. Pokud budeme ctít svůj biorytmus, budeme lépe fungovat. Ideální je, pokud fungujeme podle přírodních rytmů. Když spí příroda kolem nás, bude se nám také lépe spát. A naopak, když se příroda probouzí, bude se nám lépe vstávat. Je otázkou, zda rozdělení lidí na skřivany a sovy je oprávněné, protože ponocování dlouho do noci a vyspávání až do poledne není pro člověka přirozený. Pokud patříte mezi sovy, možná by stálo za to vyzkoušet, zda by vám postupné přizpůsobení rytmům přírody neprospělo. Umělé osvětlení nám sice umožňuje prodloužit si den, je ovšem otázka, jakou cenu za to zaplatíme.