Jak cvičit jógové předklonové pozice

Toto platí i při cvičení předklonových pozic. V těchto ásanách se záda samozřejmě trochu ohnout, neměly by být ale příliš kulatá. I v předklonech se snažte neustále vytahovat za temenem hlavy. Ne ale příliš, tělo musí být uvolněné. Vyrovnávejte svoji páteř, ramena nechte uvolněná a lopatky stáhněte.

Při cvičení ásan, které jsou pro vás obtížné, budete mít tendenci toto trochu šidit. Často se to stává například u pozice kleští - paščimottanásany. Lidé mají tendenci co nejdříve dostat čelo ke kolenům, ale přitom mají hodně kulatá záda. Při nácviku těchto hlubokých předklonů se snažte spíše vytahovat do délky (k prstům na nohou) a záda rovnat. Přitahujte břicho ke stehnům nikoliv čelo ke kolenům. Při nácviku je lepší se dívat před sebe. Máte sice zakloněnou krční páteř, ale nebude vás to svádět k hrbení. Až později, kdy bude vaše tělo uvolněnější, a vy uděláte hlubší předklon, můžete vyrovnat i krční páteř.

Je dobré si na vyrovnávání páteře zvyknout. Rovná záda bychom měli držet i v běžném životě, ne pouze při cvičení jógy. Většinou máme tendenci se hrbit a ramena vytahovat k uším. Děláme to zejména, pokud jsme ve stresu nebo když sedíme. Právě z toho ovšem pramení bolesti horní části zad a krku, které často vedou i k bolestem hlavy.