Proč nestačí „jen“ chodit na lekce jógy

Řekněme, že jste se převážnou většinu života živili průmyslově zpracovanými potravinami a jedno-chodovými jídly. V restauracích jste měli několik výjimečných jídel, takže víte, co vše je možné z potravin vykouzlit. A i když hluboko v sobě vzpomínky na tato skvělá jídla udržujete, z větší části je váš vztah s jídlem na každodenní úrovni spíše užitkový.

A pak se jednoho dne ve vašem okolí objeví nová budova. Nápis nade dveřmi říká: "Škola vaření" a v oknech jsou zveřejněny fotografie nejkrásnějších jídel, které jste kdy viděli. Probudí se ve vás chuť a zvědavost.

Brzy poté, co se škola otevře, se zaregistrujete na kurzy. Začíná se se základy. Míchaná vejce. Těstoviny. Naučíte se nakrájet zeleninu, aniž byste si uřízli prst.

I když jde o pouhé základy, váš svět se otřese. Chutě! Vůně! Vaše nadšení, když se díváte, jak váš učitel vytáhne z trouby perfektně vypadající koláč. Nejste schopni to dostatečně vyjádřit, ale víte, že váš život díky těmto lekcím už nikdy nebude stejný.

Začnete být závislí. Chodíte tam skoro každý večer. "Díky Bohu, že jsem tady," myslíte si, "protože kdybych byla doma, právě bych jedla gumový sandwich s burákovým máslem."

Za rok vaší kulinářské cesty umíte nakrájet cibuli jako profík. Cítíte se inspirovaní a podporovaní učitelem i ostatními spolužáky. Vlastníte tucet zástěr. Na instagram posíláte obrázky úžasných jídel, které jste uvařili. Už si jen z povinnosti neplníte žaludek, ale umíte každé sousto vychutnat a prožít. Dokonce zvažujete, že změníte práci a budete učit vaření.

Ale když jste sami doma, stále jíte hrsti cereálií z krabice ... k večeři. Vaše chladnička je prázdná kromě několika prošlých dochucovadel. Jen pomyšlení na vaření jídla doma vás naplňuje studem. Kuchyň používáte spíš jako kancelář než kuchyň. Chcete-li skutečné jídlo, jdete na lekci vaření.

To je přesně vztah, jaký má většina lidí ke cvičení jógy. Ano, jóga mění jejich život a pravidelně chodí na lekce do studia, ale zapomínají, že jde o začlenění jógy do jejich života doma a převzetí kontroly nad jejich cvičením, a tak i životem.

Proč je tak důležité cvičit doma a sami?

Proč je špatné chodit na lekce do studia? V čem je problém, když se necháme vést učitelem? Proč nemůžete splnit svůj záměr osobního růstu skrze navštěvování skupinových lekcí?

Na cvičení jógy podle lektora není nic špatného. Ale je v něm něco neodmyslitelně a tragicky omezeného.

Praxe jógy je něco, čím se rozvíjí naše plné já, stáváme se sami sebou. Mimořádně těžké je to pro ty z nás, kteří potřebujeme, aby nás ostatní lidi inspirovali, pomáhali nám a připomínali, kým doopravdy jsme.

Ale přijde okamžik, kdy budete muset vzít vše, co jste se od ostatních naučili, a stanete se vlastním učitelem, vlastním přítelem na cestě. Stále je třeba hledat nové myšlenky a inspirovat se ostatními, ale je nesmírně důležité, že svůj růst a vývoj nezakládáte jen na vztahu k druhým.

Na cvičení ve studiu a chození na workshopy je jedna zvláštní věc. Bez ohledu na skvělé vztahy, které mezi vámi a ostatními vznikají, jde pořád o transakci – já jsem zaplatila a ty mi dej příležitost ukázat své nejlepší já. Cvičení doma, na druhé straně, je čistě relační. Je to o vás a o vztahu k vám samým. A jako každý vážný vztah to může být těžké a děsivé a nejisté a konfrontační. Ale zároveň odkrývá podstatu vás samých.

Existuje něco, co je zásadně odlišné při vaření ve třídě, stravování v luxusní restauraci a vaření pro sebe doma. Když si vaříte sami doma, můžete ocenit to, co doopravdy umíte. Vidíte své tendence a místa, kde chybujete. Smícháte intuici s vaší dovednosti a můžete vytvořit věci, o kterých jste se nikdy neučili. Naučíte se dát sobě samým přesně to, co potřebujete.

Je to v pořádku, pokud spálíte každé třetí jídlo. Nesuďte se, pokud máte pocit, že každý den už několik týdnů děláte stejnou chybu. Buďte ochotni být kreativní ve dnech, kdy máte pocit, že neuvaříte ani míchaná vajíčka. Polovina úspěchu vychází pouze z toho, že do kuchyně vstupujete s úmyslem se opravdu dobře najíst.

Takže dnes rozložte podložku. Doma. Staňte vlastními učiteli. Přejděte na svou vlastní cestu. Objevujte sami sebe. Myslíte si, že lekce jógy změnily váš život? Počkejte, až ochutnáte cvičení doma.

Přeloženo z: http://yogadork.com/2014/06/16/why-going-to-yoga-class-will-never-be-enough/

Autor: Jay Fields